Výzdoba

Púpava - 2 recepty prezentované


Pre mnoho ľudí sú púpavy burinou. Z tejto rastliny si môžete pripraviť chutné pochúťky. Tu sú 2 recepty, ktoré by ste mali vyskúšať.

Púpava: burina alebo záhradné ovocie?

Pokiaľ ide o púpavy, názory sú často rozdielne v tom, či sa dá nazývať burinou, alebo či jej použitie na výrobu sirupu alebo želé z nej robí viac záhradného ovocia. Najmä preto, že táto jasne žltá medová náhrada pozitívne stimuluje ľudský metabolizmus a predovšetkým pomáha zmierniť silné prechladnutie.

Púpava - 2 recepty prezentované

Recept 1 - púpavový sirup

Na výrobu sú potrebné iba kvetinové hlavy sirupu z púpavy. Tieto sa musia zbierať, keď svieti slnko, a preto musia byť dobre vysušené. Potom opatrne oddeľte kvetinové hlavy od držiaka kvetín.

Nechajte 100 gramov čerstvých kvetov púpavy variť niekoľko minút v približne 0,75 litri vody. Okvetné lístky vysajte z tekutiny, pridajte 1 kg hnedého cukru a ochutte citrónovou šťavou. Potom nechajte tekutinu variť dovtedy, kým nevznikne sirupová konzistencia - to trvá asi 45 až 60 minút. Akonáhle sú nite vtiahnuté do púpavového sirupu, môžete ho naplniť do sterilizovaných pohárov. Po ochladení je hotová.

Mimochodom: Púpava sa môže skladovať v tmavom, chladnom suteréne až rok.

Recept 2 - púpava želé

Varte 300 gramov čerstvých kvetov púpavy v panvici s asi 1,5 litra vody po dobu niekoľkých minút a potom ich nechajte vsiaknuť cez noc. Nasledujúce ráno by ste mali kvety vysiať z kvapaliny.

Z tekutiny potom môžete pripraviť sladkú chuť želé. Na to potrebujete balenie džemového cukru 2: 1 (približne 1 kilogram). Môžete dokonca ochutnať želé sladkej púpavy s trochou citrónovej šťavy. Potom musíte naplniť hotovú želé do sterilizovaných džemov a nechať ich vychladnúť, keď sa otočia.