Inštrukcia

Žihľavová kaša - hnojivo šetrné k životnému prostrediu


Ak máte na záhrade veľa žihľavy, môžete byť šťastní, pretože sa môžu použiť na výrobu vynikajúcich žihľavových kvasníc. Prečítajte si, ako na to.

Univerzálna rastlina: žihľava

Ekologické záhradné hnojivo

Žihľava dvojdomá je v skutočnosti mimoriadne všestranná rastlina, ale nanešťastie je väčšinou vyplavená ako burina. Z žihľavy sa môže vyrábať tzv. Žihľavová kaša, ktorá sa už mnoho desaťročí osvedčila ako mimoriadne ekologické záhradné hnojivo. Naučte sa, ako si môžete sami vyrobiť žihľavu.

Nasaďte žihľavku

Na pripevnenie hnoja je potrebný uzamykateľný plastový kontajner (vedro). Musíte ju naplniť asi 4 litrami vody. Potom musíte odrezať asi 20 až 30 čerstvých, úplne vypestovaných žihľavy a opariť ich asi 1 liter vriacej horúcej vody. Potom pridajte túto zmes do už pripravenej nádoby na vodu. Ak chcete, môžete žihľavy rozrezať na malé kúsky.

Počas procesu fermentácie by ste mali umiestniť uzavretú vedro, pokiaľ je to možné, na slnečné miesto, aby fermentácia bola urýchlená slnečnými lúčmi. Musíte tiež otvoriť vedro niekoľkokrát denne a miešať tekutý hnoj.

Počas fermentácie s relatívne intenzívnym zápachom sa v nádobe na tekuté hnojivo vytvárajú bubliny, ktoré po asi dvoch až štyroch týždňoch zmiznú, čím sa dokončí skutočný fermentačný proces. Aby sa získal vysokokvalitný tekutý hnoj, mala by sa tekutina uchovávať v vedre najmenej ďalší týždeň.

"Tip: Žihľavové droždie je možné ľahko skladovať od jari do jesene - niekedy aj dlhšie!

Použite žihľavku

Hnojenie rastlín:
Na hnojenie rastlín musíte riedku suspenziu žihľavy riediť vodou. Odporúča sa zmiešavací pomer 1:20 (pre mladé rastliny) k 1:10 (pre staršie a veľké rastliny) - to sa však líši v závislosti od typu rastliny.

Hnojenie trávnika:
Žihľavová kaša je samozrejme vhodná aj na hnojenie trávnikov. Ak chcete trávnikom hnojiť, najlepšie je šíriť hnoj pomocou kanvy.

Hnojenie pôdy:
Neriedená suspenzia žihľavy je tiež vhodná na zlepšenie prevládajúcich pôdnych podmienok. Urobte to tak, že pôdu dobre uvoľníte a zalejete hnojom. Akonáhle sa pôda usadí asi dva až tri týždne, na tomto mieste sa môžu opäť vysádzať nové kvety alebo zelenina a ovocné dreviny.

"Tip: Ak sa však tento typ obrábania vykonáva na jar, rastliny by sa nemali hnojiť ihneď potom!

Boj proti škodcom:
Na riedenie škodcov (napr. Proti voškám) sa môže použiť aj nezriedená žihľavová kaša. Na tento účel nalejte tekutý hnoj do sprejovej fľaše a postriekajte ním poškodené rastliny asi 3 dni (raz denne).