Záhradné tipy

Zimujúce ruže - 6 tipov


Ruže sú jednou z najpopulárnejších záhradných rastlín. Musíte ich však chrániť v zime. Tu je 6 tipov, ako by ruža mala tráviť zimu.

Zimujúce ruže - tipy na chladné obdobie

Ruže musia byť balené dobre

Ruže sa pestujú nielen v mnohých farbách a so zatajujúcimi vôňami, ale aj v rôznych formách, ako napríklad:

  • Busch Rose
  • stonka ruže
  • Krík a lezenie ruže
  • Wild Rose
  • vedro Rose

Keď sa však koncom jesene pomaly blíži (približne v polovici novembra), každá ruža musí byť zabalená do mrazuvzdorného materiálu, aby jej výhonky nezamŕzali a budúci jar a leto môžu znovu rozvinúť svoju plnú krásu. Chráni tiež komplet zimný kabát ruže pred zimným slnkom, ktoré by ich inak mohli ľahko dráždiť. Tu je niekoľko tipov, ako pomôcť ružiam prekonať zimu.

Zimujúce ruže - 6 tipov na chladné obdobie

Tip 1 - ružový rez
Ruža by sa za žiadnych okolností nemala rezať, ak sa dá v noci očakávať teplota mrazu. Posledný rez ruží (odstránenie uschnutých kvetov) by sa mal vykonať ihneď po odkvitnutí. Najlepšie na konci leta alebo veľmi skoro na jeseň.

Ak je potrebné tvarovať ružové kríky, mali by ste to urobiť iba na jar.

Tip 2 - hromádku do kufra
Na konci jesene by ste mali stonku ruže (z kríkových ruží, obyčajných ruží a horolezeckých ruží) hromadiť asi 10 až 20 centimetrov vysoko s pôdou. Na to použite dobre uvoľnenú pôdu, ale bez kompostu.

Túto akumuláciu môžete tiež optimalizovať listami, machom a kefou. Spadané listy zo stromov položte dokopy a rozložte ich okolo ružového kríka tak, aby čo najmenší mráz mohol preniknúť ku koreňom - ​​alternatívou je aj slama.

Môžete tiež odrezať vetvičky z ihličnanov a zabaliť ich do trvalých ruží - ak je to potrebné, opatrne ich pripevnite ku kmeňu pomocou rafií. Celý zimný strom je tak v zime dobre chránený - túto metódu je možné použiť aj pre štandardné ruže.

Tip 3 - zabalte jutu
Pravidelné ruže a najmä horolezecké ruže často potrebujú dodatočnú zimnú ochranu, pre ktorú sú predovšetkým vhodné jutové tkaniny alebo vrecia z juty. Najkratšie ich nasuňte cez ruženec a jemne ich pripevnite (zviažte ich k sebe) - pod cieľový bod. Odporúča sa použitie juty, pretože tento prírodný materiál je priepustný pre vzduch a zabraňuje tvorbe kondenzácie pod ochranou ruží.

Tip 4 - hnojiť
Za žiadnych okolností by ste ružu nemali oplodňovať znova po konci júla. Silný rast, ktorý sa vyvoláva, ktorý sa často prejavuje v jemných výhonkoch, by pri prvom mraze opäť zamrzol. Mnoho ruží opäť kvitne kvôli neskorému oplodneniu a vädnuté kvety môžu byť odstránené až príliš neskoro. Ruža sa týmto spôsobom často úplne poškodí.

Tip 5 - črepníkové rastliny
Ak ste vysadili ruže vo vaniach, môžete v zime prezimovať vane v chránenej, ale nie ohrievanej miestnosti (potom čas od času vodu). Ak chcete nechať svoje ruže ruže vonku, musíte hrnce primerane pokryť na zimu. Z tohto dôvodu záhradný obchod ponúka ochranné kryty z ruží vyrobené zo špeciálnych netkaných textílií rôznych veľkostí. S jutou môžete ruženec na seba aj nasunúť. Hrniec by ste mali zakryť aj lýkovou rohožkou. Môžete ho používať znova a znova každý rok.

Tip 6 - odstráňte zimnú ochranu
Na jar sa však musí dôkladne odstrániť zimná ochrana, aby sa ruža mohla optimálne rozvíjať. Ideálny čas na odstránenie je rozkvet sily.