Záhradné tipy

Dobrý Heinrich - kultivácia a starostlivosť


Bohužiaľ bol zabudnutý, hoci bol kedysi veľmi obľúbený u našich babičiek - Dobrý Heinrich, Prečítajte si, ako môžete pestovať tento divoký špenát.

Dobrý Heinrich je divoký špenát

Veľmi ľahko udržiavateľná zelenina

Gut Heinrich, často označovaný ako ľudový špenát, sa často pestoval v celej Európe ako veľmi ľahko udržiavateľná zelenina v záhradách. Takže ak ste doteraz nemal žiadny skutočný úspech, keď by ste špenát pestovali, potom len dobre vyrastajte.

Pestovanie

Od polovice marca môžete semená Good Heinrich zasiať do rastlinnej náplasti. Z tohto sa rýchlo vyvinú jemné rastliny, ktoré by sa potom mali oddeliť v riadkoch s odstupom 30 centimetrov. Druhá výsev sa môže uskutočniť aj na jeseň, takže dobrý Heinrich sa môže zberať nepretržite takmer 8 až 9 mesiacov.

Starostlivosť

Pretože dobrý Heinrich je vytrvalá zelenina, môže zostať v tej istej zeleninovej náplasti až päť rokov. Potom by sa mala znova implementovať. Divoký špenát miluje predovšetkým piesčité pôdy, ktoré by mali byť na jeseň dobre obohatené o hnoj. Na jar môžete zeleninu oplodniť aj dusíkom.

„Mimochodom: Dobrý Heinrich nie je známy žiadny škodca!

Žatvy

Prvé listy môžete zbierať približne po 10 týždňoch alebo štvrť roku - v závislosti od počasia. Dobrý Heinrich má už pri prvom zbere priemernú výšku 50 až 80 centimetrov. Okamžite po zbere by ste mali listy čo najskôr spracovať na špenát, pretože veľmi rýchlo uschnú. Potom môžete zeleninu zmraziť ako špenát bez problémov.

"Tip:
Nielenže sú jedlé mladé listy, ale aj ich stonky z druhého roku pestovania - rastliny by ste mali na jar kopiť. Stonky sa pripravujú po zbere, rovnako ako príprava špargle. Zberajte vždy len mladé listy, pretože staršie listy produkujú viac kyseliny šťaveľovej, podobnej rebarbory.