Starostlivosť

Záhradné jazierko v zime - na vedomie


Teraz je opäť čas: zima je hneď za rohom. Ale čo sa stane so záhradným rybníkom v zime? Povieme vám, ako urobiť z neho zimu odolnú.

V záhradnom jazierku vytvorte ľadové diery

Kedy by ste sa mali starať o ľadové diery?
Ak je v záhrade rybník, nemali by ste ho v zime vynechať. Voda by mala zostať v rybníku - najmä ak existujú ryby alebo rastliny. Ak je záhradný rybník vysadený, nemusíte v zime robiť ľadové diery, pretože rybník nikdy úplne nezmrazí. Rastliny fungujú ako slamky, ktoré udržujú malé vetracie kanály čisté.

Ak však v rybníku nemáte žiadne rastliny, mali by ste vždy robiť ľadové diery. Postačuje jeden alebo dva otvory. Dôvodom je to, že voda je aj v zime obohatená dostatočným množstvom kyslíka a že ďalšie fermentačné plyny môžu unikať.

Vyrobte ľadové diery - ale ako?
Ak chcete dostať do ľadu diery, môžete si buď kúpiť špeciálne držiaky bez ľadu od špecializovaných predajcov, alebo to jednoducho urobiť sami s horúcou vodou. Ohrievače jazierok sa neodporúčajú, pretože zvieratá, ktoré žijú v rybníku, sa môžu z tuhej zimy zobudiť príliš skoro, a tým oslabiť ich zdravie. Takže musíte podať ruku sami a zabezpečiť, aby v ľadovej vrstve bolo vždy dosť dier.