Výzdoba

Starostlivosť o vianočné hviezdy - 4 tipy


Tu vám vysvetlíme, ako sa starať o svoju vianočnú hviezdu a udržať ju v lete, aby po roku mohla znova niesť svoje červené listy.

Akonáhle sa adventná sezóna blíži každý rok, nespočetné množstvo kvetinárstiev ponúka vianočnú hviezdu (Euphorbia pulcherrima), ktorá skutočne pochádza z Ameriky, v rôznych veľkostiach. Okrem iného vo svetlých farbách listov červená, ružová a biela. Niekedy však tiež s farebne lemovanými listami, takzvanými listami (listene), zelenými alebo bielymi.

Zatiaľ čo hviezdna hviezda, známa tiež ako adventná hviezda alebo vianočná hviezda, sa šíri vo svojom dome doslova ako krík až do výšky 5 metrov v záhradách, dá sa od nás kúpiť len ako izbová rastlina. Poinsettias sú vlastne rastliny, ktoré je možné obdivovať niekoľko rokov, čo sa dá ľahko urobiť aj v kvetináči, ak sa o kvetinové palice správne postará!

obsah

 • Predám 1 vianočné hviezdy - čo hľadať?
 • Starostlivosť o 2 hviezdy - 4 tipy
  • 2.1 Tip 1 - Svetlo / teplota
  • 2.2 Tip 2 - nalievanie
  • 2.3 Tip 3 - hnojiť
  • 2.4 Tip 4 - Rezanie / presúvanie
 • Prineste 3 vianočné hviezdy po celý rok

Predám vianočné hviezdy - čo hľadať?

 • Pri nákupe by ste sa mali vždy uistiť, že takmer nenápadne vyzerajúce kvety vo vnútri príslušnej kvetinovej burzy pôsobia relatívne sviežo a ešte neklesli.
 • Najväčší problém je tiež v tom, že vianočné hviezdice by mali byť podľa možnosti prepravované kvetinárstvom domov čo možno najviac bez prievanu, aby sa zachovala jeho plná krása po dlhú dobu. V ideálnom prípade by ste ich preto mali mať počas mrazivých dní voľne zabalené v papieri.

»Tip: Čím tmavšie listy, tým dlhšia bude hviezda!

Starostlivosť o vianočné hviezdy - 4 tipy

Tip 1 - svetlo / teplota

Je dôležité, aby vianočné hviezda podľa možnosti dostala 12 svetelných hodín (slnko) za deň, čo je možné kedykoľvek kompenzovať umelým denným svetlom. Poinsettia však v zásade miluje slnečné miesto s nízkou teplotou (približne 20 stupňov izbovej teploty). Penumbra môže niekedy spôsobiť mierne problémy.

Tip 2 - nalejte

Taktiež je dôležité dbať na to, aby bola vianočná hviezda vždy mierne navlhčená s čo najmenším množstvom vody - vianočná hviezda je mimoriadne citlivá na zamokrenie! Príliš veľa zavlažovacej vody poznáte podľa žltnutia listov, čo môže tiež spôsobiť odumretie rastliny. V takom prípade čo najskôr odložte tyčinku do novej pôdy alebo na nový substrát.

Tip 3 - hnojiť

Počas kvitnutia (nezamieňať sa s farebnými listami), vianočné hviezdy potrebujú komerčne dostupné úplné hnojivo, ak je to možné, raz týždenne. To isté platí pre obdobie rastu - väčšinou bezprostredne po presídlení.

Tip 4 - rezanie / presúvanie

Na jar môžete veľkoryso rozrezať vianočnú hviezdu a premiestniť ju na čerstvú pôdu alebo substrát. V letných mesiacoch ho potom môžete uschovať v chránenom vonkajšom prostredí so svetlou vodou. A najneskôr na jeseň si môžete čerstvé listy opäť vychutnať.

Prineste vianočné hviezdy v priebehu roka

Poinsettia musí byť od jesene tmavá Ak dáte vianočné hviezdy dostatočnú starostlivosť po skutočnej „sezóne“, nemusíte si budúci rok kúpiť novú kópiu. Nasledujúce body sú dôležité, aby hviezdna hviezda mohla „leto“ dobre fungovať:

 1. V letných mesiacoch je hviezdica dovolené stáť vonku, ale tu na čiastočne zatienenom mieste.
 2. Na jeseň musí byť hviezda hviezdy tmavá, čo znamená: žiadne svetlo najmenej 12 hodín. Vyberte si miesto v tmavej miestnosti alebo vianočnú hviezdu zakryte tmavým filmom.
 3. Aby sa zaistilo, že hviezdna hviezda vytvorí svoje červené listy včas pred adventom, mali by ste začať s „temnou fázou“ asi 8 týždňov vopred - inými slovami, od začiatku októbra.