Dom a záhrada

Vykonajte analýzu živín a analýzu pôdy


Ak na vašej záhrade nič nerastie správne, môže to byť spôsobené kvalitou pôdy. Teraz je vhodná analýza živín!

Aj pri mnohých skúsenostiach nie je pre záhradného hobby vždy ľahké správne odhadnúť realistický prísun živín do pôdy. Napriek dobrým svetelným podmienkam a skutočne dobrému typu pôdy sa rastliny o seba starajú alebo dokonca ochorejú. Dôvodom nie je len nedostatok živín.

Živiny môžu tiež poškodiť vaše rastliny

Najdôležitejšie živiny, ktoré vaše rastliny potrebujú na vývoj a rast, sú fosfor, horčík, draslík a dusík. Môžete ich kŕmiť do svojich rastlín aplikáciou hnojív.

Tip: Aby vaše rastliny mohli absorbovať živiny, musí mať pôda určitú hodnotu pH. Vo väčšine prípadov je to medzi 7 a 8.

Ale dávajte pozor, aby vaše rastliny príliš veľa hnojív. To poškodí vašu rastlinu viac, ako si myslíte. Fosfor a draslík sa hromadí v pôde - viac pri každej aplikácii hnojiva. Ak je prekročené kritické množstvo fosforu a draslíka v pôde, rast rastlín je inhibovaný.

A nadmerná dodávka dusíka má tiež negatívny vplyv na vývoj rastlín. Pretože to spôsobuje, že rastlina produkuje príliš veľa aminokyselín a proteínov a už nemá dostatok sily na vytvorenie posilňovacieho tkaniva. Dôsledkom môže byť príliš rýchly rast, listy a klíčky, ktoré sú príliš mäkké a nestabilné, alebo že rastlina je príliš rýchla.

Analýza pôdy vytvára zrozumiteľnosť

Analýza pôdy je užitočná na zistenie, prečo vaše rastliny nechcú prosperovať. Analýzy vykonávajú poľnohospodárske výskumné a výskumné ústavy, skrátene nazývané LUFA.

Po vykonaní analýzy dostanete vyhodnotenie so spoľahlivými informáciami o type pôdy, obsahu živín a hodnote pH. Na základe toho dostanete aj konkrétne odporúčania týkajúce sa hnojív a prípadne aj odporúčania na ošetrenie pôdy vápnom. Je to potrebné, ak je pôda príliš kyslá.

Ak by ste chceli vykonať analýzu pôdy, môžete kontaktovať spoločnosť VDLUFA v Darmstadte. Nájdete tu všetky dôležité informácie o procese a nákladoch na analýzu živín. Analýza pôdy má vždy zmysel medzi jesennou a nasledujúcou jarou.

Odoberte vzorku pôdy

Ak chcete nechať analyzovať svoju pôdu, je potrebné odobrať niekoľko vzoriek pôdy v dotknutej oblasti. Platí to
Mali by ste odobrať 20 vzoriek na 100 m². Uistite sa, že vždy odoberáte vzorku z celej koreňovej zóny. Museli by ste ísť asi desať centimetrov hlboko na trávnik, asi 30 centimetrov na hranici zeleniny alebo trvaliek a asi 60 centimetrov na ovocné stromy.

Po odobratí všetkých vzoriek ich dôkladne premiešajte a odstráňte zvyšky rastlín. Na analýzu pôdy stačí asi 500 gramov

Tip: Pretože dusík je veľmi mobilný, koncentrácia v pôde výrazne kolíše. Ak chcete analyzovať obsah dusíka v pôde, musíte vzorku okamžite zmraziť a v tomto stave ju poslať do pôdneho laboratória.