Dom a záhrada

Výsadba zázvoru - pestovanie zingiber bolo ľahké


Ak chcete vysadiť zázvor, potrebujete iba niekoľko doplnkov. Pri pestovaní zázvoru je potrebná iba malá trpezlivosť, podľa našich pokynov to funguje!

Kde a ako rastie zázvor?

Zázvor (Zingiber officinale) je nám známy ako veľmi stráviteľná a predovšetkým zdravá cibuľka. Čerstvá koreňová zelenina sa dá kúpiť v akomkoľvek dobre zásobenom supermarkete, ale ponúka sa aj ako čaj alebo sušené korenie.

Zázvor bol známy v Nemecku už v 9. storočí, ale hlavnou pestovateľskou oblasťou sú stále trópy. Krajiny ako Srí Lanka, India, Indonézia, ale aj Austrália, Francúzsko a Nigéria. Bylinná rastlina môže dorásť až do výšky 150 cm. Aj keď listy a silné stonky majú pôsobivý vzhľad, hľuza je najzaujímavejšou vecou zázvoru. V konečnom dôsledku sa používajú na konzumáciu av medicíne prstovité odnože.

Ak chcete mať pravidelne zázvorové korene, mali by ste začať experiment a zázvorové rastliny sami. Môže sa ľahko pestovať v kvetináči alebo vani.

Ako si môžem sám zázvor pestovať?

Koreň zázvoru sa najlepšie pestuje skoro na jar - od februára / marca.
Ak chcete pestovať zázvor, potrebujete 4 hlavné zložky:

 • (aspoň) kúsok čerstvého organického zázvoru
 • hrniec alebo vedro
 • pôdne substráty
 • Prilepte fóliu alebo priehľadné plastové vrecko

Výsadba zázvoru - krok za krokom

 1. Z čerstvej hľuzy nakrájajte kúsok zázvoru (približne 5 cm). Je dôležité, aby tento kus obsahoval dostatočné vegetačné uzly. Tieto výkyvné výrastky sú dôležité, aby Zingiber mohol klíčiť neskôr.
 2. Vegetačné uzly na zázvorovej hľuze -
 3. Vystrihnite kúsok zázvoru vo vlažnej vode (najlepšie cez noc).
 4. Nasledujúci deň naplňte kvetináč rastúcou pôdou bohatou na živiny a dajte zázvorový kúsok do výrezu.
 5. Rozhranie musí byť pokryté zemou -
 6. Hľuza je teraz pokrytá iba minimálne zeminou (približne 2 cm) a všetko je mierne navlhčené.
 7. Aby sa zaistilo, že koreň zázvoru dobre klíčí, pot zakryte priehľadným plastovým krytom, pod ktorým sa môže vytvárať dostatočná vlhkosť.
 8. Voda pravidelne, ale zabráňte zamrznutiu!

Najlepšie umiestnenie:
Sadenice umiestnite na miesto, ktoré je čo možno najteplejší - izbovú teplotu najmenej 20 stupňov, ale bez priameho slnečného žiarenia.

Teraz musíte byť trpezliví, pretože prvé klíčenie sa vyvinie až po niekoľkých týždňoch. Potom prišiel čas na odstránenie plastového vrecka, rozmnožte klíčok a dajte zázvorový hrniec na veľmi, veľmi slnečné miesto.

Zázvor zasadzujte a nezabudnite sa o to postarať

Aby ste zaistili, že rastlina skvele prosperuje, mali by ste ju zalievať vodou, ktorá neobsahuje vápno (napr. Dažďová voda). Za každú cenu sa treba vyhnúť zamokreniu. Počas fázy rastu by ste mali zázvor oplodniť raz alebo dvakrát.

"Tip: Zázvorovú rastlinu môžete kedykoľvek umiestniť do slnečného skleníka s vysokou vlhkosťou.

Zber zázvoru - kedy?

Po výsadbe prichádza najkrajšia časť, pretože na jeseň (približne október) nastal čas zberu úrody. To je vidieť na žltých listoch rastlín - teraz môžete vytiahnuť koreň zázvoru zo zeme. Zázvorový zázvor môže byť spracovaný priamo alebo sušený. Zázvor je v kuchyni univerzálny, napríklad:

 • strúhané ako vylepšenie polievok
 • v osviežujúcom zázvorovom smotánku
 • nakladané ako zázvorový sirup alebo kyslá a kyslá chuť (Gari)

Dodržiavajte vegetačné prestávky

Po zbere potrebuje koreň zázvoru prerušiť vegetáciu. To znamená, že musíte časť hľuzy vysušiť (jednoducho odrezať koreň plodiny), ktorá by mala znova vyklíčiť budúcu jar. Za týmto účelom by ste nemali koreňovú kúsok v zimných mesiacoch zalievať a prezierať sa v tmavej, chladnej miestnosti s teplotou najviac 10 stupňov.

Čo je na zázvori také zdravé?

Pestovanie zázvoru je jednoduché a užitočné, ak si ceníte zdravú výživu. Zingiber officinale obsahuje veľa vitamínu C, horčíka, železa, vápnika, draslíka, sodíka a fosforu. Ostrosť, ktorú obsahuje, stimuluje krvný obeh a tým aj obeh. Ďumbier je tiež nevyhnutný ako liek kvôli jeho zdravým éterickým olejom.