Výzdoba

Chmeľ v záhrade - 6 tipov na pestovanie

Chmeľ v záhrade - 6 tipov na pestovanie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chmeľ nielen niečo stratil v pive, ale nemal by chýbať v žiadnej záhrade ako liečivá rastlina. Tu je 6 tipov, ako pestovať chmeľ v záhrade.

Chmeľ má antibakteriálny účinok

Chmeľová rastlina

Chmeľ, ktorý sa pestuje niekoľko storočí, sa stal svetovo preslávenou prísadou (horkou látkou) do piva. Lezecká rastlina, ktorá kvitne od júla do augusta, je však tiež jednou z najlepších antibakteriálnych a upokojujúcich liečivých rastlín. V prípade chmeľu, ktorý sa ľahko udržiava, musíte rozlišovať medzi mužskými a ženskými rastlinami. Ženské ušné kužele sa teda vždy používajú na výrobu piva a ako liečivá rastlina.

Aby chmeľ vo vašej záhrade neustále rástol a aby ste mohli ťažiť z dobrej úrody, zostavili sme niekoľko tipov na pestovanie a udržiavanie chmeľu.

Chmeľ v záhrade - 6 tipov na pestovanie

Tip 1 - umiestnenie
Robustný chmeľ je zvlášť vhodný ako kontajnerová rastlina, napr. na terasách, kde sa v lete mení na prírodný tieň. Môžete ju však pestovať aj na záhrade. Po výsadbe na čo najsvetlejšom mieste môžu korene zostať po celý rok.

Tip 2 - poschodie
Mali by ste vedieť, že chmeľ preferuje pôdu bohatú na dusík alebo záhradnú pôdu. Najmä v vedre musíte dávať pozor, aby nedošlo k zamoknutiu.

Tip 3 - mreže
V zásade je lepšie, ak vždy necháte silne rastúci chmeľ vyrastať na stabilnom mreží. Od mája by ste mali postupne priťahovať silné výhonky chmeľu v smere hodinových ručičiek okolo mreží. Potom musíte túto prácu vykonávať pravidelne až do času zberu.

Tip 4 - odrezaný
Horolezeckú bylinu, ktorá lezie do výšky asi 7 metrov, by ste mali vždy znížiť vo februári.

Tip 5 - hnojiť
Rastliny by ste mali oplodniť v júli úplným hnojivom. Okrem toho môžete samozrejme na jar začleniť kompost alebo živočíšny hnoj okolo podnože.

Tip 6 - Použite chmeľové šišky
Po zbere môžete chmeľové šišky vysušiť, napr. použitie na upokojujúci čajový nápoj. Jednoducho nalejte horúcu vodu na kužele a nechajte túto zmes strmých asi 6 až 8 minút. Potom podľa potreby vypustite a osladte.