Starostlivosť

Plesnite do kvetináča - 6 tipov, ktoré vám pomôžu


Takmer každý, kto má doma kvety, to vie: pleseň v kvetináči. Toto nie je zlá vec a dá sa proti nim bojovať pomocou našich 6 tipov.

Nezamieňajte si pleseň na vodný kameň

Nezamieňajte si pleseň na vodný kameň

Najmä na jar, keď sa majú rastlinné nádoby konečne opäť dať von, záhradníci často objavujú v kvetináčoch odpornú pleseň. Táto choroba však môže byť týmto ochorením ovplyvnená aj počas celého roka.

Vo väčšine prípadov môžete tento útok na pleseň na Zemi ľahko odstrániť - nemýliť sa s usadeninami vodného kameňa. Na tento účel sme zostavili niekoľko tipov.

Plesnite do kvetináča - 6 tipov, ktoré vám pomôžu

Tip 1: Repot rastliny
Pred vonkajšou sezónou by ste vždy mali pestovať nádoby na čerstvé pôdy.

Ak sa v starej Zemi vyvinula pleseň, musíte ju z rastlín dôkladne odstrániť. Na to je najlepšie poklepať pôdou alebo vyčistiť korene zamorenej pôdy vo vodnom kúpeli.

Tip 2: Vyčistite kvetináč
Na kvetináči sa môžu usadiť aj spóry plesní. Ak existuje pleseň, mali by ste ju dôkladne vyčistiť. K tomu dôkladne umyte kvetináč teplou / horúcou vodou a potom osušte alebo nechajte zaschnúť na slnku.

V prípade hlinených kvetináčov by ste na ich čistenie mali použiť aj mydlovú vodu, pretože spóry plesní sa na nich zvyčajne lepia tvrdšie.

Tip 3: povoľte pôdnu hlinku
Ukázalo sa, že obzvlášť užitočné je uvoľnenie zamorenej pôdnej pôdy. Aby ste to dosiahli, dôkladne premiešajte (prevzdušnite) pôdu vidličkou alebo mini zhrabovačom a potom ju nechajte najskôr uschnúť. Po tomto procese môžete zariadenie znova zalievať ako zvyčajne.

Ak je pleseň tvrdohlavá, musí sa táto práca určite opakovať niekoľkokrát. Mali by ste sa však vždy ubezpečiť, že nepoškodíte niekedy veľmi chúlostivé korene rastlín.

Tip 4: nechajte rastlinu vyschnúť
Pleseň sa často tvorí dokonca aj v podmáčanej vode v kvetináči. Najskôr by ste to mali naliať. Potom musíte rastlinu dostatočne vysušiť.

Potom by ste mali pôdu dobre uvoľniť, aby bola správne prevzdušnená a až potom ju môžete mierne zalievať. V ideálnom prípade by ste mali rastliny vždy zaliať dažďovou vodou alebo prevarenou pitnou vodou! Kvetináče by mali mať otvory, aby sa zabránilo zamoknutiu.

Tip 5: Zmiešajte minerály
Pleseň môžete dostať pod trvalú kontrolu, ak do najlepšej možnej zeminovej pôdy pridáte dostatok minerálov. Na tento účel sa odporúča expandovaná hlina, ílové granule, piesok a podobne.

Tip 6: Používajte éterické oleje
Použitie éterických olejov sa vždy oplatí vyskúšať. Najmä preto, že sa jedná o prírodný produkt, ktorý vo všeobecnosti nepoškodzuje rastliny. V prípade plesní v kvetináči sa na prvom mieste osvedčil olej z čajovníkových stromov.

Likvidácia rastlín

V niektorých prípadoch, napriek všetkým opatreniam, napadnutie plesňou sa niekedy jednoducho nedá zvládnuť. Potom sa, bohužiaľ, musíte oddeliť od tejto rastliny.

Pokiaľ ide o toto, mali by ste tieto rastliny vždy likvidovať v domovom odpade, aby sa napríklad spóry plesní v komposte nemohli množiť.