Tipy a triky

Pestujete aj avokáda? - chov a starostlivosť


Nie je ľahké, ale nie nemožné, pestovať a zbierať avokáda s nami. Tipy na chov a starostlivosť tu.

Avokádo - chov a starostlivosť

Avokádo, ktoré skutočne pochádza z Mexika, sa v súčasnosti etablovalo u nás a používa sa nielen v kuchyni, ale v stále väčšej miere aj v kozmetickom priemysle.

"Tip:

Najznámejším avokádovým receptom je „guakomol“, avokádový krém, ktorý sa prednostne podáva ako nátierka alebo máslo.

V našich zemepisných šírkach je však veľmi ťažké (príliš krátke vegetačné fázy) nechať plody avokáda dozrieť dostatočne na to, aby boli v konečnom dôsledku vhodné na spotrebu. Avokádo tiež nie je samoopelivé!

Výber lokality

Avokádové stromy ho milujú teplé a vlhké, a preto sú ideálne pre slnečné zimné záhrady alebo pre zaplavené skleníky. Avokádo sa preto bude v našom regióne chovať väčšinou ako kontajnerové rastliny.

"Tip:

V horúcich slnečných dňoch sa môže strom avokáda samozrejme vziať aj vonku. Kde môže zostať aj pri nočných teplotách do cca 5 ° C.

Malo by sa však poznamenať, že avokádové stromy môžu dosiahnuť výšku až do 20 m, čo je dôvod, prečo sa musia pravidelne presádzať vo vani (hneď po zakorenení koreňovej gule) a musia sa odrezať.

Starostlivosť

Avokádo dáva prednosť hlinitej piesočnatej pôde. Z tohto dôvodu by sa vo vaniach mal používať substrát alebo špeciálne zmiešaná zemina.

"Tip:

Na tento účel je samozrejme možné použiť aj konvenčnú zalievaciu pôdu zmiešanú s pieskom - obvykle lacnú na výrobu.

Táto vždyzelená rastlina sa musí zalievať iba trochu, ale medzi jednotlivými obdobiami, najmä v zime, sa môže krátko vyschnúť. Po asi 10 rokoch sa dá očakávať prvá fáza kvitnutia.

"Tip:

Ak je však avokádová rastlina udržiavaná mierne vlhká - nie mokrá - počas ročnej fázy rastu a plodenia, bude sa rozvíjať o to úžasnejšie.

Avokádo by sa malo pravidelne hnojiť tekutým hnojivom - asi raz mesačne. Na jeseň av zime by sa však v zásade malo vyhnúť oplodneniu - vegetácia.

Odchov

Avokád možno samozrejme pestovať aj sami. Na to je potrebné jadro čerstvého, veľmi zrelého ovocia, ktoré by sa malo dôkladne umyť (opatrne odstrániť dužinu) predtým, ako sa vloží do pôdy na klíčenie.

"Tip:

Jadro by nemalo úplne zmiznúť do zeme, ale malo by vyčnievať približne 2/3 zo zeme špičkou nahor. Voda pravidelne rozprašovačom - mokré!

Je tiež dobré, ak je semená v priebehu klíčenia zakryté priehľadným filmom (alternatívne použite sklenenú dosku), aby bola zvýšená vlhkosť. Tento film by sa mal nadvihnúť iba krátko, aby sa zvlhčil.

Doba klíčenia avokáda je v priemere medzi 4 a 6 týždňami (v závislosti od teploty, niekedy aj dlhšie) a mala by sa uskutočňovať na teplom mieste - napr. B. na južnom okne bez priameho slnečného žiarenia, ale s minimálnou teplotou miestnosti 21 ° C a viac!

"Tip:

Počas procesu klíčenia sa jadro zvyčajne dokonca rozdelí na dve časti, a preto je avokádo také vzrušujúce!