Dom a záhrada

Výsadba okrasnej cibule - 5 dôležitých tipov


Ak chcete na záhrade skutočne elegantný pútač, mali by ste vysadiť okrasnú cibuľu. Tu je 5 tipov, ktoré treba mať na pamäti.

Okrasná cibuľa je skutočným pútačom

Pekný pútač na záhrade: okrasná cibuľa

Keď v záhradách kvitnú každoročne absolútne impozantné kvetinové gule, ktoré sú na svojich tenkých stonkách objemné, sotva ich vidíme dosť. Prečo je okrasná cibuľa už mnoho rokov jednou z najpopulárnejších rastlín v našich záhradách.

Ak chcete tiež získať túto krásnu rastlinu na záhrade, potom je najlepšie držať sa nasledujúcich tipov. Tieto vysvetľujú, čo musíte zvážiť pri výsadbe okrasného cesnaku a jeho následnej údržbe.

Aké druhy existujú?

Najskôr by sme chceli objasniť, ktoré druhy cesnaku sú k dispozícii. Základný tvar cesnaku kvitne v svetloružovej farbe, vďaka čomu je trochu magický. Medzitým sú k dispozícii aj okrasné póry v ružovej a bielej farbe. Najnovšie odrody v poslednej dobe potešili divákov s odlišne tvarovanými kvetinovými guličkami a v ostatných kvetinových farbách modrej, žltej a ružovej.

Mimochodom:
Známe pažítka, divoký cesnak, jarná cibuľa a cesnak tiež patria do rodu okrasných pórov! Pažítka je dokonca menším variantom cesnaku. Pretože to tiež vytvára malé huňaté kvety. Môžete tak pestovať pažítku medzi kvetmi ako výplň medzier.

Výsadba okrasnej cibule - 5 dôležitých tipov

Tip 1:
Takmer všetky odrody okrasného póru milujú horiace slnko. Už na jeseň (október až november) by ste mali cibuľky zasadiť na slnečnom mieste, ako je to len možné, do pôdy bohatej na živiny (pridať humus) a to celkom hlboko - asi 25 centimetrov.

Pri pestovaní žiaroviek sa musíte presvedčiť, že nie sú napadnuté plesňou.

Tip 2:
Dajte asi 5 centimetrov piesku do výsadbových otvorov skôr, ako zasadíte cibuľky, potom sa rastliny dostanú cez ťažké zimné mesiace oveľa ľahšie.

Tip 3:
Okrasná cibuľa sa samozrejme dá umiestniť aj na balkón alebo terasu ako nádoba na rastliny. Uistite sa však, že tu máte aj slnečné miesto.

Tip 4:
Okrasnú cibuľu musíte hnojiť čo možno najpravdepodobnejšie na jar a do kvetu. Iba tak môže rozvinúť svoju plnú krásu v priebehu niekoľkých rokov.

Okrem plných hnojív (minerálnych hnojív) je okolo rastlín tiež vhodná aplikácia čerstvého humusu alebo živočíšneho hnoja.

Tip 5:
Každý rok na jeseň by ste mali vyblednuté okrasné póry odrezať tesne nad zemou, aby sa mohli v nasledujúcom roku opäť vyklíčiť. Potom by ste mali včleniť čerstvý humus do pôdy okolo rastliny.