Sadenice

Pestovanie chilli - takto sa to deje


Na rozdiel od väčšiny korenín z tropických oblastí môžeme ľahko pestovať čili. Tu nájdete, ako to urobiť.

Čili môžeme pestovať bez problémov

Čili začali svoj triumfálny pochod po celom svete a samozrejme skončili aj v našich kuchyniach. Preto by čoraz viac záhradkárov chcela zbierať čerstvé chilli papričky vo vlastnej zeleninovej škvrne. Chceli by sme vám preto predstaviť, ako si môžete pestovať papriku vo svojej záhrade sami.

Pestovanie

Spread semená

V zásade sa chilli páči, ako je to skutočne teplé, a preto musíte semená vysádzať do kvetináča na slnečnej parapete (najmenej 25 stupňov) od konca januára. Odporúča sa výsev do mierne zvlhčenej pôdy bohatej na živiny.

»Tip:

Okrem toho potiahnite nočník priesvitnou fóliou alebo pohárom počas prvých dní, čo vytvára príjemnú vysokú hladinu chilli papričky.

Vložte nočník

Doba klíčenia je asi 2 týždne. Akonáhle rastliny majú dva listy, môžete ich dať jednotlivo do kvetináčov. Rastliny môžete použiť napr. Presadiť do jogurtových kvetináčov. V tomto bode by ste mali rastliny tiež hnojiť. Najlepšie je aplikovať na rastliny trochu kompletného hnojiva.

Presun na pole

Po mrazivých dňoch v máji môžete papriku premiestniť vonku. Veľmi dôležitá je slnečná poloha a výsadbová vzdialenosť približne 40 centimetrov. Ešte lepšie je však umiestniť papriku do skleníka. Pretože klíma v skleníku je skutočne veľmi vhodná pre čili.

Čokolády môžete samozrejme vysadiť aj do nádob a umiestniť ich vonku. Výhoda: pri nízkych vonkajších teplotách môžete rastliny rýchlo prepraviť do chráneného interiéru.

Starostlivosť

Pour chilli

Čili ako pomerne málo vody, inak ich korene hnijú veľmi rýchlo - preto by ste mali rastliny zalievať iba raz denne. Ak je nepretržite dážď, mali by ste rastliny prikryť filmom prepúšťajúcim vzduch.

Hnojiť na hnojenie

Čili vyžadujú minimálne hnojivo. Spravidla postačuje poskytnúť rastlinám malé množstvo potašového alebo fosforečného hnojiva krátko pred kvitnutím.

Žatvy

Chilli majú priemernú dobu zrenia 70 dní. To je jeden z dôvodov, prečo by sa zber mal uskutočňovať zvyčajne koncom augusta alebo začiatkom septembra. Môže však trvať aj do novembra. Keďže však chilli musia bojovať s ochladzovaním vonkajších teplôt, odporúča sa zozbierať ešte nezrelé chilli papričky a nechať ich dozrieť v interiéri.

»Tip:

Ak si z palice odložíte všetko trochu červeno sfarbené ovocie, môžu sa znova tvoriť nové kvety. To vám umožní dvakrát zozbierať papriku.

Používajte chilli papričky

Čili papriky môžete ihneď použiť. Ak je nadbytok ovocia, môžete ho tiež zmraziť alebo vysušiť.