Ponúk

Pestovanie arašidov - takto sa to robí


Máte radi aj jesť arašidy? Potom ich sami pestujte. Ako to funguje a čo musíte vziať do úvahy pri pestovaní arašidov, si môžete prečítať tu.

Len pestujte arašidy sami

Arašid, ktorý je tak populárny ako občerstvenie, skutočne patrí do Južnej Ameriky. S trochou lásky a skleníkom alebo zimnou záhradou sa dá pestovať pomerne ľahko aj tu v Nemecku. Vyskúšajte to.

Pestovanie

Na ich pestovanie potrebujete iba arašidy. To by samozrejme nemalo byť solené ani pražené. S týmito semenami Tropica som mal veľmi dobré skúsenosti. Musíte ošúpať orech a dať ho do malej nádoby s vlhkou rastúcou pôdou alebo špeciálnou kaktusovou pôdou. Potom musíte počkať, kým klíčí.

»Tip:

Najlepšie je zakryť kvetináč priehľadným filmom. To vám umožní zvýšiť vlhkosť vo vnútri a urýchliť dobu klíčenia.

Počas klíčenia musíte mať na pamäti, že arašid v pôde sa musí udržiavať neustále vlhký. Potrebujete tiež postaviť kvetináč na teplom a ľahko zaplavenom mieste (napr. Na okennom parapete).

»Tip:

Akonáhle je arašidová rastlina dostatočne silná, môžete ju zasadiť do nového kvetináča s pôdou, ktorá je čo najviac piesčitá (alternatívne môžete použiť aj kaktusovú pôdu).

Starostlivosť

Poloha:

Zimná záhrada alebo sklenený skleník sú zvyčajne ideálnym miestom pre arašidy. Pritom jednoznačne uprednostňuje teploty okolo 25 až 30 stupňov pri silnom slnečnom svetle.

Medzitým sú však šľachtiteľské rastliny a semená k dispozícii aj v špecializovaných predajniach, ktoré sa do veľkej miery prispôsobujú našim zemepisným šírkam. Avšak, nikdy by ste nemali zatieniť alebo zasadiť arašidy!

Arašidové rastliny potrebujú veľa slnka

Zavlažovania:

Na jar a v lete by ste potom mali arašidovým rastlinám dodať čo najmenej vody. Počas tejto doby sa v rastlinách rozvíja tiež krátka doba kvitnutia, ktorá zvyčajne trvá iba jeden alebo dva dni. Stonka ovocia potom rastie priamo do pôdy a vytvára tam svoje ovocie (orechy).

»Tip:

Arašidy by ste mali vždy vkladať do nádoby prepúšťajúcej vodu, pretože neakceptujú žiadne zamokrenie.

Na jeseň budete musieť výrazne znížiť prívod vody. V zime sa obyčajne dokážete úplne zalievať. Pokiaľ však necháte rastliny podzemnice olejnej vo veľmi teplej miestnosti, kde príliš vyschnú. Potom je vhodné arašidy krátko posypať postrekovačom vody, ktorý zároveň zvyšuje vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Hnojenie:

Každé jar a leto by ste mali každé štyri týždne na jar a v lete miernym hnojením arašidy kompletným hnojivom alebo rastlinným hnojivom.

Žatvy

Akonáhle listy arašidových rastlín zožltnú, orechy v pôde sú tiež zväčša zrelé a môžu sa zbierať. Rastlinu musíte vytiahnuť spolu s koreňom z kvetináča.

Musíte ošklbať arašidy a osušiť ich

Potom musíte struky vytrhnúť a osušiť skôr, ako budete jesť čerstvé arašidy, alebo ich môžete použiť na pestovanie nových rastlín v zime / na jar.

»Tip:

Zozbierané korene by ste mali určite zlikvidovať na komposte, pretože sú mimoriadne výživné.