Tipy a triky

Výsadba egrešov - takto sa to robí

Výsadba egrešov - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ako zasadiť egreše a kedy je najlepší čas, sa dozviete v tomto príspevku. Máme pre vás aj niekoľko tipov na starostlivosť.

Egreše majú vysoký obsah vitamínu C.

Angrešt (Ribes uva-crispa), ktorý úzko súvisí s ríbezlí, sa v našich zemepisných šírkach veľmi dobre darí a v lete nás poteší sladkokyslou chuťou ovocia. Na torte i čerstvo vyliahnuté tieto malé bobule chutia skutočne chutne.

Tak si to vyskúšajte a vysaďte si egreše a v lete si vychutnajte šťavnaté bobule.

Existujú rôzne druhy rastlín

Bush alebo vysoký kmeň?

Pred vysadením angreštu sa musíte rozhodnúť, ktoré odrody chcete vysadiť vôbec. Angrešt sa zvyčajne ponúka ako krík alebo ako štandardný strom v záhradnom centre - obidve varianty sú vhodné aj na vane na balkóne a na terase. Oba typy rastu sú k dispozícii s plodmi bieleho, žltkastého, zeleného a červeného.

Musíte sa však uistiť, že vysoké stonky musia byť vždy podopreté hromádami, aby sa na jeseň mohlo ľahko znášať bremeno ovocia. Musíte tiež vziať do úvahy, že stonky majú zvyčajne oveľa menší výnos ako robustnejšie kríky (do 5 kg na dospelého trvalka).

Kríže a nové plemená

V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť aj kombinovanú rastlinu (krížik) ríbezlí a egrešov, tzv. Bobuľovinu Josta. Bez ohľadu na to, ktorá odroda si nakoniec vyberiete, vždy sa uistite, že kupujete rastliny odolné voči plesniam, ako napr červený Pax alebo Redeva, ako aj Remarka, zelený Invicta alebo žltý Hinnomäki alebo Resistenta atď.

Červený angrešt -

»Tip:

Početné nové odrody medzitým tiež zaručujú zber čisto chutného ovocia (vysoký obsah fruktózy), menšieho množstva hrotov na stonke (čiastočne bez trnu) a bobúľ len s minimálnym ovocným vlasom.

Angrešt - 3 populárne odrody

Tiv „Captivator“ s nízkym obsahom egrešov:

Udržujte egreše

Rezanie:

Otužilé egreše patria medzi ľahko ošetriteľné ovocné stromy, ktorých kvety je potrebné chrániť iba pred neskorými mrazmi. Po zbere alebo skoro na jar musíte tiež pravidelne rezať staré a príliš blízko seba vetvy.

»Tip:

Odvážny omladzovací rez tiež chráni niektoré rastliny pred škodcami a chorobami po celé roky.

Hnojenie:

Kríky plodov by ste mali oplodniť na jeseň a / alebo na jar začlenením kompostu okolo kríka. Okrem toho môžete rastlinám dodávať špeciálne bobuľové hnojivo v pravidelných intervaloch, od jari do začiatku leta.

Zberať angrešt

Angrešt môžete zbierať - v závislosti od odrody - keď sú plody zrelé (od konca júna do augusta). Zrelé ovocie poznáte podľa nezameniteľnej chuti a farby ovocia.

»Tip:

Angrešt môžete tiež zbierať nezrelé. Sú jediným typom bobúľ, ktoré sa dajú ľahko dozrieť.

Otázky týkajúce sa egrešov

Čo chutia egreše?

Závisí to na odrode, ale väčšina egrešov má kyslú chuť. Zrelé egreše sa stávajú mäkšími, ich jemná pokožka sa stáva jemnejšou a chuť je sladšia.

Výsadba egrešov - kedy?

Najlepšie je vysadiť egreše na jar, ale aj na jeseň. Nezahadzujte angrešt na horúcom slnku a uistite sa, že je chránený pred vetrom.

Kedy sa zbierajú egreše?

Väčšina odrôd egrešov je v lete zrelá a môže sa zbierať od júna do augusta.

Aká vysoká je krava angreštu?

Priemerná výška kríka angreštu je 120 cm. Existujú však aj exempláre, ktoré môžu dosiahnuť výšku 150 cm.

Kedy by ste mali hnojiť egreše?

Krava angreštu sa môže oplodniť po kvitnutí, t. J. V máji. Hnojivo (kompost, hobliny z rohov) sa rozptýli okolo kríka a spracuje sa do pôdy.