Starostlivosť

Boj proti žihľavy - ako to funguje

Boj proti žihľavy - ako to funguje


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Existujú buriny, ktoré je možné tolerovať, a tie, ktoré sa môžu stať skutočným tŕňom v boku. Tieto zahŕňajú napr. Žihľavy, pretože môžu byť dokonca bolestivé.

Žihľavy sú veľmi tvrdohlavé -

Buriny nie vždy znamenajú, že tieto rastliny sa musia zo záhrady odstraňovať len preto, že nevytvárajú krásne kvety alebo boli zámerne vysadené. Tam sú tiež niektoré, ktoré vyzerajú naozaj pekne. Existujú však aj také, ktoré sa môžu stať skutočnou nepríjemnosťou. Tieto zahŕňajú napr. Žihľavy. Na jednej strane nevyzerajú zvlášť krásne a na druhej strane sú tiež agresívne a bolestivé na pokožku. Kto by chcel mať niečo také na záhrade dobrovoľne?

Prečo žihľavy horia na koži?

Každý, kto sa dotkol žihľavy žihľavy alebo sa ňou náhodne prehrabol, vie, aký bolestivý môže byť tento burina na pokožke. Toto je vyvolané malými chĺpkami na stonkách a listoch. Sú naplnené horiacou kvapalinou. Ak sa dotknete rastliny, špička vlasov sa odlomí a tekutina sa nastrieka na pokožku. Výsledok: nevzhľadné pľuzgiere na koži, ktoré veľa bolia. Týmto mechanizmom sa chce rastlina chrániť pred dravcami.

Problém: Ak burinu nekontrolujete, vytvorí sa tesne uzavretý rastlinný kryt. Aby sa to nedostalo tak ďaleko, musíte s tým niečo urobiť včas.

Takto sa zbavíte žihľavy

Bojujte so žihľavami veľa potu:

Burinu môžete trvalo regulovať kosením pomocou krovinorezu a následným oraním pôdy. Musíte odstrániť všetky korene, aby sa burina naozaj nevrátila.

Ak je to hanba o záhrade, môžete si žihľavy pravidelne kosiť pomocou krovinorezu. Ale potom musíte byť neustále pozadu.

Žihľavy potiahnite mulčovým filmom:

Je to trochu zdĺhavý proces, ale funguje to: Túto oblasť môžete pokryť žihľavami tmavým filmom na mulčovanie (k dispozícii tu napríklad). To znamená, že žihľavy sa nedostanú ani na svetlo ani na vzduch a časom sa zmenšujú. Môže to však trvať až dvanásť mesiacov.

Bojové kopyty so zabijakmi buriny:

Ak orba nie je možná alebo nechcete použiť mulčovú fóliu, nemáte na výber, ale musíte použiť zabíjač burín. Ale prosím, na biologicky odbúrateľný, ktorý nemôže poškodiť vaše domáce zvieratá a včely. Odporúčame napr. NEUDORFF Finalsan Concentrate Weed Free Plus (k dispozícii napríklad tu). Je biologicky odbúrateľný, nie je škodlivý pre včely a domáce zvieratá a má hlboko zakorenený účinok.

Dôležité: Vždy noste rukavice!

Pri boji proti žihľavke vždy noste silné gumové rukavice! Jednoduché pracovné rukavice pre záhradníctvo tu neponúkajú žiadnu ochranu, pretože pichnutie vlasu štiepi tenkou tkaninou.

Užitočné môžu byť aj žihľavy

Ak sa žihľavy objavia na mieste v záhrade, kde vás neobťažujú a kde ich môžete držať v šachu, nechajte ich tam rásť a prekvitať. Koniec koncov sú užitočné aj žihľavy. Môžete ho použiť na prípravu vývaru, ktorý pomáha proti voškám a posilňuje rastliny. Pridajte 4 litre vody a 30 čerstvých žihľaviek, do ktorých ste naliali 1 liter vriacej vody do plastovej nádoby. Potom nechajte zmes kvasiť asi štyri týždne.

Keď je žihľava hotová, môžete ju použiť ako hnojivo (zmiešavací pomer 1:10 s vodou) na posilnenie rastlín alebo na účinný boj proti voškám. Na tento účel nalejte vývar do sprejovej fľaše a napadnuté rastliny s ňou striekajte raz denne počas troch dní.

Tip Tip na čítanie: použite burinu - takto môžete Giersch & Co. používať rozumne


Video: Pŕhľava dvojdomá alebo žihľava urobí poriadok v našom tele (Smieť 2022).


Komentáre:

  1. Winetorp

    Very good sentence

  2. Akilmaran

    Skôr cenné informácieNapíšte správu