Starostlivosť

Výsadba ružičkových klíčkov - takto sa to robí

Výsadba ružičkových klíčkov - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Deti sa to vôbec nepáči, dospelí často tým viac - hovoríme o ružičkových klíčkoch. Preto vám tu povieme, ako si môžete zasadiť ružičkové klíčky sami.

Rastliny môžu byť vysadené vonku od mája

Mráz dodáva korenie

Ružičkový kel kladú málo požiadaviek na ich umiestnenie, a preto sa darí vo väčšine zeleninových záhrad našej zemepisnej šírky.

Ďalšou výhodou pre pestovanie je, že táto zelenina sa zberá až na jeseň (od novembra), čím obohacuje náš jedálenský plán čerstvosťou veľmi neskoro.

»Tip:

Jediný mráz dáva jednotlivým ružičkovým klíčkom ešte intenzívnejšiu chuť.

Siatie

V období od marca do apríla musíte zasiať semená ružičkového kelu do malých kvetináčov v miestnosti bez mrazu. Akonáhle v nich malé rastliny rastú dobre, môžete ich oddeliť.

Od polovice mája do začiatku júna môžete tieto rastliny preniesť vonku. Je dôležité, aby ste medzi jednotlivými rastlinami udržiavali veľkorysú vzdialenosť približne 50 až 60 centimetrov. Mali by ste tiež poznamenať, že ružičkový kel sa musí vždy vysádzať na inom mieste - rastlina po dobu maximálne 3 rokov na tom istom mieste!

»Tip:

Miesto vybrané na kultiváciu by malo byť obohatené kompostom asi 4 týždne pred výsadbou vonku.

Starostlivosť

Casting / hnojenie:

Ružičkový kel vyžadujú veľmi malú údržbu (pravidelné zalievanie v letných mesiacoch do jesene) a minimálne oplodnenie. Ak ste už vopred dodali kompost, na začiatku augusta postačuje aj jediné hnojenie - inak opelujte kapusta dvakrát ročne.

Dôležité:

Ak listy ružičkového kelu zmenia farbu (rozpoznateľný nedostatok živín), musíte uprednostniť oplodnenie. Tento problém sa zvyčajne vyskytuje po dlhých obdobiach dažďa.

Zvýšenie rastu:

V lete by ste potom mali nahromadiť zem. Takto môžete dať rastlinkám väčšiu stabilitu. Mali by ste sa bližšie pozrieť na kvety od septembra. Ak je ich rast iba slabý, musia sa odlomiť iba horné púčiky - ale nie bočné listy - a potom sa rýchlo rastie kvietok.

Škodcovia:

Klíčky Bruselu trápia prírodní nepriatelia, napríklad biela kapusta (motýľ), ktorá kladie vajíčka na spodnú stranu listov. Môžete ich však ľahko odstrániť.

Zelí biele motýle sa ľahko bojuje

Kapustová muška však môže byť problémom aj pre ružičkový kel. Tento škodca kladie svoje vajíčka na koreňový krk ružičkových klíčkov v júli.

»Tip:

Môžete použiť rastlinné siete proti obidvom škodcom. Jednoducho ich natiahnite cez rastlinu.

Žatvy

Ružičkový kel sú pomerne nenáročné

Růžičkové klíčky môžete zbierať približne od konca novembra. Jednotlivé kvety by ste mali vyberať zdola nahor, pretože to neobmedzuje rast zvyšných kvietkov.

»Tip:

Vždy by ste mali zbierať ružičkové klíčky podľa potreby. Nepoužité kvety môžete zakryť štetcom alebo slamou, čo znamená, že sú dobre chránené a doba zberu je výrazne predĺžená.

Ak však teploty klesnú pod -8 stupňov, mali by ste klíčky z ruží úplne pozbierať a po častiach ich zmraziť (ak je to potrebné, vopred ich krátko vyrazte). Pretože rozmrazovanie v prírode robí kvety jemnými a hnusnými.

Dôležité:

Po zbere by ste mali stonku kapusty vytiahnuť zo zeme a zničiť, nie kompostovať. Týmto spôsobom zabránite škodcom kapusty v novom roku výroby.