Ponúk

Pestovanie petržlenu - takto sa to robí


Či už je krehký alebo hladký - petržlen je bylina, ktorá by nemala chýbať v žiadnej kuchyni. Tu je návod, ako môžete pestovať petržlen.

Petržlen má vysoký obsah vitamínu C.

Petržlen má vysoký obsah vitamínu C.

Domácnosť a hobby kuchár samozrejme používajú svieže zelenú petržlenovú vňať s nádhernou arómou v širokej škále jedál. Petržlen je veľmi populárny u mnohých druhov zemiakových jedál (napr. V zemiakovom šaláte, ako sú petržlenové zemiaky atď.), Ako korenie v šalátoch, ako pest a ako ozdoba na jedálnom lístku, atď. na žiadnom ostrove kuchynských bylín by nemal chýbať.

Aby sa vaša petržlenka vždy darila, radi by sme vám tu predstavili, čo by ste mali zvážiť pri pestovaní, starostlivosti o ňu a zbere petržlenu.

Pestovanie

Rovnako ako mnoho iných bylín sa petržlen často predáva ako vytrvalá rastlina v špecializovaných predajniach a môže sa vysádzať na prakticky akomkoľvek mieste bohatom na živiny, ktoré je čo najslabšie. Môžete si tiež nechať petržlen v kvetináčoch na parapete.

Semená petržlenu (oveľa lacnejšia verzia) môžete navyše vysiať na výdatnú plochu na okenný parapet od februára alebo po mrazivých dňoch vonku. Zvodivý, pretože petržlen rastie veľmi pomaly. Takže vždy zasievajte veľké množstvo petržlenu.

Mimochodom:

Vedeli ste, že diuretická a tráviaca petržlen sa používa skôr ako liečivá rastlina a že pomáha proti jarnej únave?

Starostlivosť

Z času na čas by ste mali ľahšie uvoľniť zeminu okolo petržlenu zhrabnutím. Koreninová rastlina tiež pravidelne potrebuje vodu. Dokonca miluje rovnomerne vlhkú pôdu. Rozhodne by ste sa však nemali vyhnúť zamokreniu, inak sa petržlen môže rýchlo zmenšiť!

Okrem toho môžete petržlen trochu oplodniť na jar za predpokladu, že ste neobohatili pôdu humusom. V prípade črepníkových rastlín sa vo všeobecnosti odporúča skoré hnojenie.

Žatvy

Petržlen (väčšinou len listy) sa zberá od apríla do októbra. Potom môžete jesť bylinu čerstvú alebo ju použiť v zimných mesiacoch. Aromatický čaj je možné pripraviť aj zo sušených petržlenových listov.