Záhradné tipy

Pestovanie zeleru - takto sa to robí

Pestovanie zeleru - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie zeleru v skutočnosti nie je také ťažké. Vyžaduje si to len trpezlivosť. Aby pri raste nedošlo k ničomu, tu sú naše tipy, ako by ste mali postupovať.

Mali by ste si vybrať slnečné miesto

Zeler má afrodiziakum

Zeler je už niekoľko storočí jednou z našich tradičných zeleniny. Najmä preto, že sa darí veľmi dobre vo väčšine prevládajúcich poveternostných podmienkach v Nemecku. Slávu dosiahol vďaka opakovaným afrodiziakum.

Populárne druhy zeleru

Odrody Ibis (ľahko udržiavateľné a robustné), Mentor (dobrá skladovateľnosť), Monarch, Prinz a Bergerova biela guľa (veľké cibuľky) sú určite najznámejšie a najobľúbenejšie druhy zeleru. Pestovanie zeleru môžete tiež meniť pestovaním zelerových odrôd, napr Tall Utah alebo Tango.

Pestovanie zeleru - takto sa to robí

Zeler pre-Kul-tich-vie-Ren:

Zeler by sa mal predkultivovať, t. J. Osiať už v marci vo veľmi svetlej miestnosti bez mrazu - napr. v malých kvetináčoch. Pri predkultivácii by ste mali zeler zavlažovať iba minimálne.

»Tip:

Počas predkultivácie by ste už mali na budúcom vonkajšom pozemku poskytnúť dostatok kompostu alebo hnojiva, aby sa mohli včas usadiť.

Presúvajte zelerové rastliny vonku:

Po ľadových svätých potom môžete zelerové rastliny premiestniť vonku. Tu by ste mali zvoliť slnečné miesto. Výsadbová vzdialenosť by mala byť najmenej 40 centimetrov, aby sa žiarovky mohli vyvíjať oveľa neskôr. Je tiež dôležité, aby ste sa ubezpečili, že takzvané rastlinné srdce je vždy nad zemou, aby sa zabránilo deformácii hľúz počas rastu.

»Tip:

Veľmi krehké zelerové rastliny by ste mali chrániť pomocou záhradného rúna v prvých dňoch potom, čo boli vyvedené vonku.

Pestujte zeler

Celer by sa mal počas svojho rastu spravidla hnojiť približne dvakrát. Na podporu tvorby hľúz by ste mali používať hnojivo obsahujúce potaš.

»Tip:

Akonáhle je zelenina jasne viditeľná v záhrade (veľkosť orecha), môžete pôdu odstrániť všade okolo, až kým sa neobjavia horné korene. To významne stimuluje rast hľúz.

Mali by ste tiež držať zeler pred jeho prirodzenými nepriateľmi, ako napr chrániť hraboše a zelerovú mušku (aktívna od mája do júna). Môžete tiež získať informácie o všetkých chorobách, ktoré sa môžu objaviť (približne od júna), a pri zelerovej svrab s výrobkami dostupnými od špecializovaných predajcov.

Zavlažovanie a zber

Zeler tiež vyvíja silnú potrebu vlhkosti počas svojho rastu. Preto ju musíte značne zalievať od konca júla / začiatku augusta do hlavnej úrody v októbri - až 15 litrov na meter štvorcový.

Zeler môžete zbierať od konca augusta

Zeler môžete zozbierať od konca augusta. Úroda by sa určite mala skončiť pred prvým obdobím mrazu na jeseň. Pretože zeler už netoleruje teploty od -3 stupňov.

Ak ste zozbierali zeler, nemali by ste ho umyť napriek silnému znečisteniu. Týmto spôsobom môžete zabrániť skorej hnilobe zeleniny. Mali by sa odrezať iba listy zeleru a hľuzy sa potom musia uložiť do tmavej pivničnej miestnosti.

»Tip:

Môžete tiež nakrájať surový zeler na kocky a zmraziť ho ako zeleninová polievka!