Dom a záhrada

Výsadba lupinov - takto sa to robí


Vlčí bôb nie sú len krásne kvety, sú tiež skvelým zdrojom bielkovín. Tu si môžete prečítať, ako môžete pestovať lupiny.

Od polovice mája do čiastočne do augusta zapaľujú lupiny ľahko ošetriteľné kvetinové záhony v kvetinových záhonoch. Preto boli veľmi populárne v poľnohospodárskych záhradách a prírodných záhradách.

Dnes sú k dispozícii v kvetinových farbách modrofialová, biela, žltá, červená, ružová a oranžová, ako aj viacfarebné hybridné odrody.

Ak tiež chcete priniesť tieto nádherné kvety do záhrady, máme pre vás niekoľko dôležitých rád, ktoré by ste mali zvážiť pri pestovaní a starostlivosti o vlčie bôby.

Rastliny lupiny

Poloha:

Vlčí bob preferuje miesto, ktoré je čo najsvetlejšie. Ale darí sa im aj na miestach, ktoré sú čiastočne zatienené. Bez ohľadu na to, kde kvety vysadíte, je najlepšie na jeseň spracovať kompost.

Siatie:

Na jar by ste mali do postelí vložiť približne vlčie maky vysoké 120 centimetrov. Najlepšie je vybrať si odolné odrody lupiny od maloobchodníkov.

Násobenie lupinov:

Existujúce trvalky lupiny je možné ľahko zdieľať s rýčom a presadiť na inom mieste. Vlčie bôby sa tiež rozmnožujú samostatne vďaka zrelým semenám. Hádzacia vzdialenosť vašich semien môže byť až 6 metrov.

Starostlivosť o vlčí bôb

Hnojenie:

Robustné lupiny v zásade nevyžadujú žiadne hnojivo. Počas sezóny by ste mali pracovať iba v malom množstve, pretože to podporí váš rast.

»Tip:

Vlčí bôb pôsobí ako zberač dusíka v kvetinovej záhrade a jej dlhé korene znovu uvoľňujú pôdu. Dôrazne sa odporúča presunúť rastliny z času na čas.

Zadná časť:

Ak okamžite vytrhnete vyblednuté lístky, môžete podporiť rýchle kvitnutie! Keď lupiny úplne vyblednú, mali by ste ich odrezať.

Ak kvitnutie jedného trvalka končí začiatkom sezóny, môžete dokonca stimulovať druhé kvitnutie odrezaním. Potom, čo vyblednú, musíte ich odrezať.

Vždy trhajte vyblednuté lupiny -

Použitie vlčích bôbov

Vedci nedávno zistili, že lupin je jedným z najdôležitejších dodávateľov bielkovín, a preto môže byť obzvlášť prospešný pre ľudí trpiacich alergiami na mlieko. Na získanie bielkovín sa však primárne používa sladký lupín, ktorý obsahuje iba minimálne množstvo horkých látok.

Vždy musíte zbierať lupinové bôby (lupiny sú strukoviny), ktoré potom môžete spracovať podobným spôsobom ako sójové bôby, napr. na lupinovú múku, lupinové mlieko, tvaroh lupiny atď. Okrem toho sa na kŕmenie zvierat používajú aj lupinové bôby. Lupina v tvare sviečky je tiež nádhernou rezanou kvetinou pre kvetinovú vázu.