Záhradné tipy

Červený coneflower - pestovanie a starostlivosť


Červený coneflower je cenná liečivá rastlina, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Prečítajte si viac o pestovaní a starostlivosti o túto rastlinu tu.

Pomáha proti prechladnutiu: červený coneflower

Svetloružová a oranžovo-červená kvitnúca trstina je jednou z najznámejších liečivých rastlín v našich záhradách. Echinacea (vedecký názov) sa používa predovšetkým na prechladnutie, ale aj na všeobecné posilnenie imunitného systému a na hojenie zranení.

Červený coneflower je veľmi vhodný ako rezaná rastlina, preto je teraz k dispozícii v záhradnom obchode v rôznych kvetinových farbách, vrátane bielej - ale nezamieňať sa so žltými coneflower (rudbeckia).

Pestovanie

Červený coneflower uprednostňuje pestovanie na slnečnom a chránenom mieste. Pokiaľ túto rastlinu už nepoužívate ako trvalku na záhrade, môžete semená rastlín zasadiť vonku na jar (apríl - máj). Semená zakrývajte vždy 2 cm hrubé zeminou.

Červený coneflower je ideálny ako trvalka v pestrofarebných kvetinových hraniciach, kde môže dosiahnuť výšku až 120 centimetrov. Ak sa mu páči jeho poloha, šíri sa rýchlosťou blesku a zároveň magicky priťahuje najfarebnejších motýľov.

Červený coneflower magicky priťahuje motýľov

»Tip:

Červené kvety by ste mali po odkvitnutí odrezať každé 3 roky, opatrne ho rozdeľte rýľom a zdvihnite zo zeme. Potom môžete rozdelené rastliny použiť na novom mieste bohatom na živiny. Ak implementujete alebo rozdelíte trvalku, získate kvetnú silu materskej rastliny.

Starostlivosť

Hnojenie:

Robustná húževnatá klíčenka miluje pôdu bohatú na živiny, a preto by ste mali na jar a na jeseň do pôdy okolo trvalky zabudovať dostatok kompostu. Potom je ťažké pridať hnojivo.

Zadná časť:

Červený trstina je navyše nepretržitým kvetom od augusta do jesene a časti rastliny, ktoré vybledli, sa musia čas od času odstrániť.

Najlepšie je znížiť na jar

Na jeseň, po odkvitnutí, by ste mali trvalky úplne odrezať - až 10 centimetrov nad zemou. Ak sa trvalky nepoužívajú na ďalšie spracovanie, mali by ste to urobiť na jar, pretože ovocné hlavy (semená) červeného klíčika slúžia vtákom ako dôležitý zdroj potravy v zime.

Zavlažovania:

Červený coneflower netoleruje podmáčanie. Bez vody to zvládne aj niekoľko dní. V horúcich dňoch by ste ju však mali pravidelne zalievať.

Zber a spracovanie

Kvitnúca bylina červeného klíčika sa väčšinou zberá. V prvom roku by ste však mali urobiť škrty iba od konca augusta do septembra. V druhom roku potom môžete urobiť ďalšie zníženie koncom októbra.

Ak chcete spracovať červený coneflower na čaj, musíte ho okamžite vysušiť pri teplote približne 45 stupňov. Na výrobu medu (s kvetinovým medom alebo horským medom) môžete použiť aj čerstvé časti rastliny (zelené stonky, kvetinovú základňu).

Červený coneflower môžete spracovať na čaj

Ak sa rastlina musí rozdeliť, môžete tiež korene koreňa klíčika spracovať na čaj. Aby ste to dosiahli, dobre vyčistite korene, rozdrvte ich a tiež ich vysušte.