Inštrukcia

Nechajte dozrieť zelené paradajky

Nechajte dozrieť zelené paradajkyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď sa pomaly blíži koniec obdobia zberu paradajok, väčšina z nich je stratená. Pretože čo sa stane so zelenými paradajkami teraz? Veľmi jednoduché: nechajte dozrieť!

Zelené paradajky dozrievajú v tme -

Keď je čas na jeseň, väčšina paradajok nie je ani zďaleka vzdialená. Pretože dni od októbra sú zvyčajne príliš krátke na to, aby nechali dozrieť zelené paradajky. Je už príliš chladno. Zelené paradajky teda nemajú šancu dozrieť. Veľkým problémom je pre nich aj nočná rosa. Vďaka tomu sú sklovité, čo môže spôsobiť, že sa začnú hniť. Môže to tiež spôsobiť prasknutie paradajok.

Čo by ste však mali urobiť so zelenými paradajkami? Skôr než prídu šikovné slogany, nechajú dozrieť na kríži - to je každému jasné. Čo robiť, keď zelené paradajky v záhrade už nedozrievajú alebo dokonca odpadnú? Veľmi jednoduché: nechajte paradajky dozrieť v dome! Máte tri možnosti. Najprv však chceme objasniť, prečo musíte nechať paradajky dozrieť vôbec.

Prečo zelené paradajky musia dozrieť?

Musíte absolútne nechať dozrieť zelené paradajky, pretože áno Účinná látka solanín hotela. Je to horká látka, ktorú paradajky vyrábajú, aby sa chránili pred chorobami a škodcami. A presne táto látka je toxická. Takže ak budete jesť nezrelé paradajky, môžu sa vyskytnúť príznaky intoxikácie. Tieto zahŕňajú napr. Nevoľnosť, vracanie, kŕče, hnačka a bolesti hlavy. Zvyčajne sa vyskytujú, keď sa spotrebuje 25 miligramov solanínu. Z 400 miligramov je prírodný jed dokonca smrteľný.
Zdroj: Nemecký zelený kríž

Keď dozreli paradajky, už sa nemusíte báť. V zelenej šarži je potom obsiahnutá iba malá časť solanínu. Na každých 100 gramov je len 1 milión solanínu. Takže sa okamžite nespadnú. Ak si stále chcete byť v bezpečí, pred jedlom jednoducho vyrežte zelenú časť.

Takto dozrievajú zelené paradajky

Zrelé paradajky v škatuli / v papierovom vrecku:

Zozbierajte paradajky s časťou stoniek a nechajte ich dozrieť v tmavej a teplej miestnosti. Najlepšie je dať ovocie do škatule alebo škatule a dať ju do kuchyne. Pretože paradajky teraz potrebujú teploty medzi 16 a 25 stupňov. Svetlo však nie je potrebné. Zelené paradajky za pár dní zčervenajú.

Ak chcete dozrieť iba malé množstvo zelených paradajok, môžete ich tiež zabaliť do novín alebo vložiť do papierového vrecka. Potom sa paradajky musia znovu uložiť do teplej miestnosti.

Malý tip:

Môžete tiež zrýchliť proces zrenia. Napríklad pridaním jablka do rajčiakov. To vylučuje dozrievací plyn nazývaný etylén, ktorý podporuje tento proces.

Nechajte paradajky dozrieť na kríkoch:

Ak sú rajčiaky stále na kríku a už nechcete dozrieť v záhrade, môžete odrezať celú rastlinu, odstrániť listy a zavesiť ju hore nohami na teplé miesto (napr. V kotolni). Paradajky tiež dozrievajú a stávajú sa oveľa aromatickejšími ako v sypkom stave.

Nechajte paradajky dozrieť v hlinenej nádobe:

Paradajky tiež dobre dozrievajú v hlinených kvetináčoch. Ak máte hlinený alebo rímsky hrniec, vložte ho najskôr na niekoľko hodín do vody. Potom musíte dať paradajky do navlhčeného hlineného hrnca a zakryť. S hlinenou nádobou, napr. zvuková dráha veľmi dobre. Potom musíte hrniec položiť na teplé miesto v dome.

Teraz otočte veko tak, aby ste mohli naplniť žľab vodou. Ak sa voda odparí, zvyšuje sa tým vlhkosť vzduchu. Preto vždy, keď sa odparí, doplňte vodou. Výsledkom je, že paradajky sa vo veľmi krátkom čase začervenajú, a preto sú jedlé.