Inštrukcia

Pestujte rukola - takto sa to robí


Pestovanie rukola nie je umením, pretože ide o ľahko udržiavateľnú šalátovú rastlinu. Pri pestovaní je najlepšie postupovať podľa našich tipov.

Od januára kultivujte raketu na parapete

Rukola sa dnes často spája s talianskou kuchyňou, najmä preto, že sa používa nielen ako šalát, ale aj ako prísada do pizze.

A vďaka mierne orechovej chuti je rukola (predtým tiež známa ako šalát alebo Senfrauke) opäť veľmi populárna.

Ak máte radi aj túto stredomorskú šalátovú zeleninu, mali by ste si sami pestovať rukola. Rukola je čerstvé zo záhrady a chutí ešte lepšie. Tu je niekoľko tipov, ako čo najlepšie postupovať pri raste.

Pestujte rukola - takto sa to robí

Výber miesta a výsev:

Rukola je jednou z ročných odrôd hlávkového šalátu a môže sa pred januárom pestovať na iba mierne teplej okennej parapete (približne 10 až 20 stupňov). Priemer klíčivosti semien je okolo 14 dní.

»Tip:

Nechajte kvety ruže neskôr v záhradnej posteli (bielo žltý kvet), môžete si semená sami zozbierať. Potom nechajte suchý pre ďalšiu výsev. Semeno sa vďaka kvetu šíri aj na záhrade a často rastie opäť ako šalátová rastlina.

Výsadba rukola vonku:

Od marca môžete potom raketu vysadiť vonku na slnečnom mieste. Ale buďte opatrní: pri extrémnych teplotách mrazu by ste mali raketu stále chrániť záhradným rúnom.

»Tip:

Mali by ste pracovať na webe s veľkým množstvom kompostu už na jeseň, pretože to umožňuje rast ruštiny ešte lepšie.

Rukola v našej zeleninovej náplasti

Pri výbere miesta si musíte tiež uvedomiť, že rukola sa musí vždy umiestniť na miesto bohaté na živiny, kde si kapusta nenašla svoje miesto vopred. Pretože táto zelenina sa navzájom neharmonizuje. Rukola by bolo možné len ako následná plodina od 3. roku pestovania.

Starostlivosť o rukolou:

Výhody ľahko ošetriteľnej rukola sú opísané v tom, že rastlina rastie veľmi rýchlo (zber je možný po približne 4 až 6 týždňoch) a v skutočnosti nevyžaduje žiadne ďalšie hnojivo. A pri pravidelnom zalievaní v suchých dňoch prináša relatívne vysoký výnos úrody.

Starostlivosť o rukola je veľmi ľahká

»Tip:

Pôdu okolo rastlín hlávkového šalátu by ste mali pravidelne uvoľňovať záhradným zhŕňačom, aby ste zabránili zamoreniu škodcami (napr. Blchami).

Boj proti škodcom:

Ak zistíte, že na ruke je choroba listových škvŕn, budete musieť bohužiaľ rastliny úplne vysekať a zlikvidovať. Toto ochorenie sa zvyčajne vyskytuje, keď sa hnojivo aplikuje príliš intenzívne.

Rukola môže byť napadnutá aj kapustou. Sieť proti hmyzu však už poskytuje dostatočnú ochranu proti týmto škodcom.

Úroda rukola:

Ak pri zbere listy nesekáte príliš hlboko, rukola s obsahom železa a vápnika niekoľkokrát vyrastie. Potom môžete dokonca rukoväť zozbierať trikrát.

»Tip:

Ak by ste chceli následne spracovať raketu na šalát, mali by ste odstrániť stonky rakety, aby ste sa vyhli horkým látkam alebo zdôraznili jej orechovú, mierne štipľavú chuť. Tiež veľmi chutné: pizza s raketou. Len to vyskúšajte a nechajte zážitok z prekvapenia prekvapiť.

Špičkovú pizzu s rukolou - chutí skvele

Približne po 2 mesiacoch môžete znova zasiať rukola na inom mieste, čo môže ďalej predĺžiť čas zberu čerstvého listového šalátu. Rucola sa môže bez problémov zbierať do konca septembra.