Dom a záhrada

Rastlina záhradná Řeřicha - takto sa to robí


Niektoré bylinky by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. To zahŕňa napr. záhradná Řeřicha. Tu sa dozviete, ako sa dá ľahko zasadiť záhradná Řeřicha.

Záhradná Řeřicha môžu byť zasadené aj deťmi

Záhradná Řeřicha bohatá na vitamín C zaisťuje stálu čerstvosť v kuchyni, pretože ju možno pestovať a zbierať po celý rok - buď na záhrade, alebo na parapete.

Rastúca záhradná Řeřicha sa preto odporúča aj pre malých záhradkárov. Môžete ľahko predstaviť svoje deti na záhradníctvo s Řeřichou. Vďaka väčšinou trvalo dobrému rastu žeruchy záhradnej sa vám určite bude páčiť!

Rastúca záhradná Řeřicha

Záhradná Řeřicha sa vysieva vo forme jemných semien. Na siatie je vhodná jemná záhradná pôda v zeleninovej záhrade alebo bylinkovej záhrade, malá okenná miska naplnená malou pôdou alebo kvetináč, ale tiež holý kuchynský papier.

Na pestovanie Řeřichy na kuchynskom papieri stačí navlhčiť iba dva papierové utierky (prípadne rozložené v dekoratívnej sklenenej miske). Potom čajovú lyžičku rovnomerne rozložte a nechajte klíčiť.

»Tip:

Vystrihnite kuchynský papier ako motív a naň zasejte žerucha! To sa dá použiť na vytvorenie veľmi pikantnej dekorácie stola do jedného týždňa.

Ako rastie, dajte pozor, aby kuchynský papier nevyschol. To platí aj v prípade, že pôdu využívate na pestovanie Řeřichy. Musíte ich tiež neustále udržiavať vlhké.

Zber záhradná Řeřicha

Po týždni už môžete zozbierať mierne horúcu záhradnú žerucha. Na tento účel, rovnako ako mnoho iných bylín, musíte podľa potreby rezať Řeřichu nožnicami pod jemnými listami. Potom rozotrite na šalátoch, chlebe, v domácom bylinkovom tvarohu, na zemiakových jedlách atď.

Dôležité:

Ak zbierate iba časť čerstvej Řeřichy, mali by ste zvyšné rastliny naďalej dodávať vodou asi 3 až 4 dni (nevytvárať podmáčanie) a potom tiež zbierať.