Nápady a inšpirácia

Jesenné sasanky - tipy na starostlivosť a správne umiestnenie


V tomto článku sa dozviete, ako sa správne starať, zdieľať a nájsť ideálne miesto pre jesenné sasanky.

Náš jesenný tip pre vašu záhradu: Jesenná sasanka ľahko udržiavateľná začína každý rok kvitnúť koncom leta a optimálne pôsobí proti jesennej temnote, ktorá sa už pomaly začína. Niet divu, že je už dlho jedným z najpopulárnejších neskorých kvetov v záhradách.

Tip: Jemné ružové alebo biele kvety divokých foriem vyzerajú obzvlášť krásne a sú veľmi vhodné ako rezané kvety do vázy. Medzitým sa však v špecializovaných predajniach čoraz viac ponúkajú nové odrody v širokej škále farieb.

Herbstanemone - správne miesto

Jesenné sasanky, ktoré dorastajú do výšky 1,5 m, sa často vysádzajú v skupinách, čo im počas fázy kvitnutia umožňuje lepšie osvojenie si vlastného. Uprednostňujú pôdu bohatú na živiny, bohatú na humus alebo mierne hlinitú pôdu.

Jesenná sasanka sa dá bez problémov vysadiť aj vo svetelnom tieni. Preto často nájdete prirodzene vlhkú podlahu. Našťastie v bezprostrednej blízkosti stien alebo stromov. Pretože priame slnečné žiarenie je prijateľné iba vtedy, ak je napojené pravidelne - ešte pred začiatkom kvitnutia.

Tip: Vysoko rastúce sasanky vždy pripájajte k záhradnému stĺpu alebo k stĺpu plotu, aby sa pri silnom vetre nezlomili.

Jesenná sasanka sa dá rozmnožiť rozdelením trvaliek. Jar je určite najlepší čas ísť, pretože nové rastliny potom môžu optimálne rásť v lete. Ako posledný dátum výsadby sa odporúča august.

Tip: Jesenné sasanky sa na jar bohužiaľ často konzumujú slimákmi, zatiaľ čo záhradník by mal konať čo najskôr.

Tipy pre starostlivosť o jesenné sasanky

Aj keď jesenná sasanka je vytrvalá, mala by sa na konci jesene zhromaždiť s listami alebo pokrytá kefou, aby bola chránená pred silným mrazom. Najmä počas prvých dvoch rokov výsadby!

Trvalka okrem toho vždy potrebuje rovnomerne vlhkú pôdu, ale nesmie dôjsť k zamrznutiu. Najmä v horúcich letných dňoch sa musí stále nenápadne vyzerajúca rastlina pravidelne zalievať.

Tip: Stále a znovu uvoľňujte vždy vlhkú pôdu okolo trvalky. Na jar a po odkvitnutí na jeseň sa kompost môže spracovať aj pri uvoľňovaní.