Tipy a triky

Výsadba a údržba kdoule - takto sa to robí


Kdoulové stromy sa v našich záhradách stávajú stále viac obľúbenými. Ak by ste chceli zasadiť a udržiavať strom kdoule, potom tu máme najdôležitejšie informácie.

Kdoule potrebujú slnečné miesto

Žltozelené ovocie, ktoré sa darí na dule, je niekde medzi jablkami a hruškami a môže sa dobre spracovávať na želé, mušle, džús alebo v širokej škále pečeného tovaru (napríklad ovocný chlieb).

Vzhľadom na kyslú, kyslú chuť dule sa konzumuje zvyčajne iba pri varení. O dulehu sa dokonca hovorí, že má liečivé účinky na hnačku a horúčku.

Kdoule sú opäť veľmi populárne

Záhradníci už dlho nanešťastie už nepoznali, a preto zo záhrad stále viac vymizli. Medzičasom si však ľudia myslia o tomto tradičnom dreve a stále častejšie, najmä vo vidieckych oblastiach, narazíte na strom kdoule - aj na otvorených priestranstvách.

Plemeno formy:

V špecializovanom obchode sa v súčasnosti čoraz viac ponúkajú kdoulové kultivary, napríklad ako zmiešané ovocné jablkové alebo hruškové kdoule. Tieto zmiešané ovocie sa dôrazne odporúča, pretože ich môžete jesť aj surové, pretože majú oveľa sladšiu chuť.

Ak chcete tiež zasadiť strom kdoule a potom zbierať dostatok ovocia, mali by ste postupovať podľa nižšie uvedených tipov.

Rastlina kdoule

Na jar môžete zasadiť vytrvalé dule, ktoré dorastajú do výšky 8 metrov, na takmer všetkých živinách bohatých, ale nie vápenatých pôdach, ktoré netvoria zamokrenie (dobrá priepustnosť pôdy). Pri výbere miesta by ste mali venovať pozornosť aj plnému miestu na slnku.

»Tip:

V prvých rokoch chráňte mladé kdoule pred silnými mrazmi záhradným rúnom.

Mali by ste však vedieť, že kdoule, ktoré patria do rodu ružových rodín, prinášajú ovocie bohaté na vitamín C prvýkrát najskôr po štyroch rokoch. Okrem toho je od mája do začiatku júna krásna fáza kvitnutia s bielo-ružovými kvetmi.

Udržujte strom kdoule

»Orezávanie a hnojenie:

Princíp je v zásade jedným z ľahko udržiavateľných stromov, ktoré sú spokojné s jediným hnojením vo forme kompostu okolo kmeňa stromu. A tiež sa orežú, len keď je to potrebné (stenčenie stromu), pričom skrátenie mladých výhonkov vždy podporuje hustejšie vetvenie.

Stromy kdoule obmedzte iba v prípade potreby

"Casting:

Nemusíte často zalévať kdoule stromy. Jednoducho hromadí kmeň stromu všade okolo s hustou kôrou mulča. To ukladá dostatok vlhkosti pre kdoule, čo znamená, že ďalšie zavlažovanie je potrebné iba počas dlhých období sucha.

»Zamorenie škodcami:

Škrobci sú zriedkavo napadnutí škodcami (napr. Vši, plesňové choroby atď.). A ak tak urobíte, zvyčajne môžete týchto škodcov kontrolovať biologickými opatreniami (napríklad jablká a hrušky).

Iba požiarna búrka (veľmi zriedkavé, ale nákazlivé infekčné ochorenie) vyžaduje okamžité zneškodnenie kdoule v domovom odpade. Dôležité: toto zamorenie škodcami je predmetom notifikácie!

Úroda kdoule

Úroda kdoule - vrátane kultivovaných foriem - je zvyčajne medzi koncom septembra a koncom októbra, v závislosti od počasia môžete dokonca zbierať ovocie až do novembra. Zrelosť ovocia je veľmi dobre rozpoznateľná zmenou farby zo zelenej na žltú.

Neukladajte kdoule spolu s jablkami a hruškami

Plody, ktoré neboli okamžite spracované, sa dajú bez problémov skladovať v chladnej miestnosti približne 8 týždňov. Ale buďte opatrní: nikdy by ste nemali ukladať kdoule spolu s jablkami a hruškami. A počas dozrievania musíte tiež očakávať silný zápach, ktorý v žiadnom prípade nie je nepríjemný.