Záhradné tipy

Výsadba a údržba borievky - takto sa to robí


Ak chcete pestovať liečivé rastliny sami, mali by ste na svojej záhrade zasadiť aj borievku (Juniperus). Prečítajte si, ako to funguje a čo musíte vziať do úvahy pri starostlivosti oň.

Existuje mnoho druhov borievky

Takzvaný alpský borievka (obyčajná borievka) je ideálna pre záhradné usporiadanie našich zemepisných šírok. Pretože na jednej strane je borievka dosť robustná a vytrvalá, a na druhej strane ju možno použiť na vytvorenie stredomorskej atmosféry v záhrade, ako aj na rustikálnu romantiku. Stĺpce borievky sú napr. veľmi dobré na pestovanie živých plotov, dokonca aj celoročné, stále zelené súkromie! Sú však vhodné aj ako oddeľovače záhradnej miestnosti.

Ostatné druhy borievky sa v súčasnosti dovážajú aj zo Stredomoria, z Ázie (čínsky borievka) a Ameriky atď. Koniec koncov je dnes známych viac ako 60 druhov tejto cyperskej rodiny.

Spoločný borievka - malý profil rastlín

Bežné borievky (Juniperus communis)
Miera rastu:10 - 15 cm ročne
výška:500 - 800 cm
Koreňový systém:hlboko zakorenenie
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:s nízkym obsahom živín, suchý
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Existujú samčie a samičie rastliny

Vedeli ste, že borievka má samčiu a samičiu rastlinu? Áno, máte pravdu. Zvyčajne sa dajú rozlíšiť podľa tvaru kvetov:

  • Samec kvetu borievky sa skladá z tyčiniek, ktoré stoja spolu.
  • Samica kvetu borievky sa skladá z troch pukov semien stojacech vedľa seba. Bobule sa tvoria na samičom stonku v prvom roku, ale nedozrievajú (zostávajú zelené). Čierne bobule borievky môžete zbierať iba z druhého, niekedy až po treťom roku výsadby (čas zberu - skorá jeseň).

Bez ohľadu na to, ktoré rastliny si vyberiete: Ako by ste ich mali vysadiť na záhrade a o čo by ste sa mali starať, keď sa budete starať o cyprusovú rodinu, teraz vám to povieme tu.

Výsadba a údržba borievky - takto sa to robí

Pestovania:

Jalovec, ktorý dorastá do výšky 10 metrov, sa zvyčajne ponúka ako rastlina balíkov. Tieto rastliny môžete vysadiť jednotlivo alebo ako rad živých plotov na slnečnom až stredne tienistom mieste. Vždy by ste však mali mať odstup asi 70 až 100 centimetrov. Najlepšia sezóna pre výsadbu ihličnanov je jar, ale borievku je možné vysádzať aj začiatkom jesene.

Juniper preferuje slnečný až stredný čiastočný odtieň

"Tip:
Samozrejme sa môžete množiť jalovce aj pomocou odrezkov. Musíte tu však byť veľmi trpezliví, pretože borievka rastie veľmi pomaly.

Pokiaľ ide o povahu pôdy, borievky sotva kladú akékoľvek požiadavky, ale jednoznačne uprednostňujú suché pôdy. Najlepšie je však obohatiť pôdu kompostom a zaliať ju pred výsadbou.

Starostlivosť:

Hnojiť hnojivo:

Z času na čas by ste mali hnojiť borievku, aj keď je často postačujúce zahrnúť kompost okolo kmeňa. Špeciálne hnojivá borievky sa však ponúkajú aj v prípade potreby. Mimochodom: Juniper hnojivo sa tiež často používa pre rastliny bonsai borievky.

Zadná časť:

Na jar alebo na jeseň môžete borievku odrezať alebo nakrájať na tvar. Je vhodné opatrne odstrániť mŕtve drevo skôr, ako začnete so skutočným prerezávaním. Ak je to možné, odrežte borievku iba na odbočkách vidlice a zelené konáre odrežte, aby sa súčasne zabránilo zamoreniu škodcami.

Odrezajte borievku na jar alebo na jeseň

"Tip:
Prerezávanie borievky je mimoriadne pichľavá záležitosť, preto by ste mali pracovať s pevným oblečením a rukavicami!

Boj proti škodcom:

Škodcovia sú zriedkavo napadnutí borievkami. Na niektorých miestach sa častejšie vyskytuje iba hrušková mriežka (plesňové ochorenie), ktorú však môžu rýchlo získať rôzne postrekovacie prostriedky (fungicídy).

"Tip:
Drobné zamorenie borievky môžete štedro odrezať a zlikvidovať v domovom odpade (nie na komposte!), Aby ste zabránili jeho rozšíreniu na hrušky.

Tipy pre používanie

Jalovec - najmä bobule borievky - je jednou z liečivých rastlín a môže sa používať rôznymi spôsobmi. Okrem iného, ​​s ťažkosťami s dýchacími cestami, s tráviacimi problémami a so ženskými ťažkosťami, ale aj s infekciami a bolesťami kĺbov atď. Jalovec môžete použiť na výrobu sirupu, čaju, tinktúr a éterických olejov.

Bobule borievky sú liečivé rastliny

Môžete tiež použiť bobule borievky, ktoré môžete zbierať začiatkom jesene, v kuchyni, napríklad v omáčkach z diviny a na korenie. Výrobcovia liehovín však tiež radi používajú bobule borievky na výrobu rôznych druhov pálenky.

dôležité:
Dávku borievok by ste mali udržiavať čo najmenšiu. V prípade ochorení obličiek by ste sa mali vyhnúť konzumácii borievky.