Starostlivosť

Výsadba rastlinných rastlín - tipy od siatia po zber

Výsadba rastlinných rastlín - tipy od siatia po zberWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Endive je jemný, kučeravý šalát, ktorý sa ľahko pestuje. Stačí sa držať našich tipov, ak chcete pestovať rastliny endive.

Vychutnajte si mierne koláč

Endive, ktoré je bohaté na vitamín A, je typický jesenný šalát, ktorý sa kvôli svojej trochu kyslej chuti často zmieša s inými, sladšie chutiacimi druhmi šalátu a zemiakov (napríklad ako zemiakový endive šalát).

Endive v záhradách sa stal populárnym, pretože sa vysieva najskôr od polovice júna, ale stále je úplne dostatočný do konca júla alebo začiatku augusta. Endive šalát je preto ideálny na sledovanie ovocia a zeleniny, ktoré už boli zozbierané.

Siatie

Výsev šalátu by sa mal uskutočňovať na slnečnom mieste s pôdou bohatou na humus, ktorú ste mohli vopred dodať s dostatočným množstvom kompostu. Semená rozprášte čo najrovnejšie na zemský povrch a zakryte asi 0,5 cm pôdy a vody.

»Tip:

Pri nákupe semien dávajte pozor na odrody, ktoré sú čo najpevnejšie.

Starostlivosť

Počas klíčivej fázy musíte zavlažovať šalát, ktorý dorastie do výšky 70 centimetrov, takže prvé malé rastliny vyrastú už po asi 10 dňoch. Od tejto chvíle môžete šalát podľa potreby hnojiť. Preto je úplne postačujúce ekologické hnojivo.

»Tip:

Pred zberom opatrne zviazajte endive šalát, vonkajšie listy lepšie bielite a celková chuť šalátu bude miernejšia.

Žatvy

V závislosti od dátumu výsevu môžete úrodu vyloviť od augusta do novembra. Ak sa skladujú v chlade a suchu, môžete si ich nechať až 5 dní, čo je výhodou pre niekedy dosť veľké plodiny.

»Tip:

Medzitým sú v špecializovaných predajniach k dispozícii viac odrôd odolných voči mrazu, čo znamená, že aj pri ľahkom nástupe v zime sa hlávkový šalát ešte dá zozbierať.

Mimochodom:

Nemusíte vždy pripraviť endive ako šalát. Môžete napr. tiež jesť v teple - podobne ako špenát.