Sadenice

Výsadba a starostlivosť o ľalie Madonna - takto sa to robí


Ak chcete na záhrade niečo skutočne vznešené, určite by ste mali zasadiť ľalie Madonny. Prečítajte si, ako to urobiť a ako sa starať o ľalie Madonny.

Ľalia Madonna, ktoré dorastajú do výšky 150 centimetrov, prinášajú záhradám počas fázy kvitnutia v júni každého roku veľmi osobitý lesk a tiež sprejujú mimoriadne príjemnú, mierne krásnu vôňu. Preto je tak obľúbená medzi záhradníkmi, ktorí si cenia milosť a milosť.
Ak si to ceníte, mali by ste na svojej záhrade určite zasadiť ľalie Madonna. Ako to robíte a čo musíte vziať do úvahy, keď sa potom staráte o ľalie, to sme tu poznamenali. Ak sa budete držať týchto bodov, budete si užiť svoju elegantnú a mimoriadne príjemne voňavú ľalia madonny na dlhú dobu.

Ľalie Madona alebo biela ľalia (Lilium kandidum)
life:trvalka (vytrvalá s ochranou)
výška:80 - 120 cm
Bloom:Máj - júl
výsadba:September - december
Poloha:slnečné
rozostupy:20 - 30 cm
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Zasadte ľalie Madonny

»Výber miesta:

Ľalie Madonna potrebuje plné slnko, chránené miesto. Pôdy by mali byť bohaté na živiny a dobre odvodnené, ale môžu byť tiež vápenaté a mierne skalnaté - vlhké pôdy však nie sú vhodné pre tento typ ľalie, pretože cibuľa sa začne hniť.

»Výsadba:

Cibule ľalie Madonna musia byť pochované v záhrade v auguste. Tu by ste sa mali uistiť, že špička cibule je len minimálne pod zemskou vrstvou.

Tip:

Obohatte pôdu kompostom pred výsadbou cibúľ! Prípadne môžete premiestňovať pôdu pomocou kompletného hnojiva.

Starostlivosť o ľalie Madonny

»Protimrazová ochrana:

Po výsadbe sa konvalinka Madonna obvykle vyráža najmä v mimoriadne teplých neskorých letných a jesenných dňoch, a preto je potrebné kvetinu chrániť pred mrazom v zimných mesiacoch pomocou vetvičiek.

»Podporte ľalie Madonna:

Od jari klíčky vyrastajú nepretržite zo zeme. Kvôli jeho rýchlemu rastu a pôsobivému kvitnutiu (až 20 čistých bielych kalichov sa môže tvoriť iba na jednom stonku kvetu), trvalka potrebuje podporu v jednotlivých prípadoch. Jednoducho použite bambusovú tyčinku, ku ktorej voľne pripevníte lekno Madony. Chráni konvalinku pred zabitím aj pri silných nárazoch vetra.

»Zavlažovanie Madonna Lilies:

V teplých dňoch a počas dlhšieho obdobia sucha je potrebné lekno mierne zalievať. Ak je to možné, malo by sa to robiť aj niekoľkokrát denne, pretože to neznáša zamokrenie - napr. ráno a večer. Ľalie Madonna by ste však nikdy nemali napojiť, keď je slnko horúce (riziko popálenia) a vždy v koreňovej oblasti.

»Znížiť:

Počas kvitnutia môžete okvetné lístky vytrhnúť ručne. Ak lily Madony úplne vybledli, mali by ste ju úplne odrezať, aby cibuľa mohla okamžite získať späť svoju silu.

Tip:

Ak si chcete budúci rok vysadiť ľalie na novom mieste, mali by ste po odrezaní odstrániť liliu Madonnu z pôdy a v auguste ju zasadiť znova.

»Zamorenie škodcami:

Najmä na jar sa červené listy, takzvané ľalie kurčatá, radi pomávajú na listoch línie Madony, ktoré sa vďaka intenzívnemu vyfarbeniu ľahko rozoznajú. Pretože tieto chrobáky môžu spôsobovať obrovské poškodenie ľalie, mali by ste ich zbierať ručne alebo, ak je to potrebné, odstrániť ich komerčne dostupným pesticídom.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Ropucha ropucha - 5 tipov na starostlivosť
»Starostlivosť o šperky ľalie - ako sa to deje