Inštrukcia

Liming ovocných stromov - takto sa to robí


Liming ovocných stromov? Určite ste o tom už počuli. Pre tých z vás, ktorí nevedia prečo a ako sa to robí, uvádzame vysvetlenie.

Vápenná farba optimálne chráni stromy v zime

Limitné ovocné stromy v jesenných mesiacoch sa dajú vysledovať s dlhoročnou tradíciou a majú preukázateľnú výhodu, že najmä v zime, škodcovia sotva obťažujú príslušný ovocný strom. Vápenná farba zároveň znižuje zamorenie kmeňov stromov. Váš citrónový ovocný strom bude vyzerať omnoho čistejšie a poteší vás vyšším výnosom ovocia.

Ale to nie je všetko: vápno chráni kmeň stromu pred nadmerným slnečným žiarením, najmä v zimných mesiacoch, pretože farba bieleho vápna môže odrážať slnečné svetlo. Pretože keď mráz ovplyvňuje ovocné stromy v noci a slnko počas dňa, kmeň stromu je vystavený obrovskému zaťaženiu (enormné kolísanie teploty), ktoré dokáže redukovať iba ochranný plášť vodného kameňa.

Prírodná vápenná farba (vápno je jedným z prírodných produktov) v dôsledku toho výrazne minimalizuje vnútorné napätie v starom dreve, čo znamená, že v dreve je oveľa menej prasklín spôsobených mrazom. A to je nesmierne dôležité, pretože inak by sa v stĺpcoch rýchlo šírili rôzni škodcovia!

Liming ovocných stromov - takto sa to robí

Biologicky rozložiteľný produkt nájdete v záhradnom centre, ale aj v mnohých železiarňach vápno kúpiť v práškovej forme. Potom musíte toto vápno zmiešať s vodou bez zápachu a rovnomerne ho naniesť na kmene stromov pomocou robustnej strapcovej kefy. Takže nemusíte zvlhčovať zem ako obvykle, ale kmeň stromu.

»Tip:

Pri výraznej kôre stromov musíte niekoľkokrát za sebou zopakovať maliarstvo vápna, pretože to je jediný spôsob, ako dosiahnuť výsledok štetca s hĺbkou pórov. Výhoda: Spravidla sa usmrtia aj larvy škodcov, ktoré sa už nachádzajú v ovocnom strome.

Vápno kmeňa vápna štetkajte

Celý kmeň stromu by ste mali vždy usádzať na vrchu kameňa (až na vrchol stromu), aby škodcovia už nemohli plaziť sa zo zeme. Tento efekt môžete ešte zosilniť nanesením lepidla, ktoré musíte úplne zabaliť okolo stromu do polovice kmeňa.

Obnovujte vápenné farby ročne

V priebehu roka bude takáto vápenná farba samozrejme umývaná dažďom. Vápno potom presakuje do koreňovej oblasti, čo má výhodu v tom, že ovocný strom je súčasne hnojený. V priebehu roka už nemusíte hnojiť všetky ovocné stromy. Vápno na ovocných stromoch by ste však mali každý rok obnovovať na jeseň.