Ponúk

Ekologizácia strechy garáže - pokyny krok za krokom


Ak chcete zafarbiť strechu garáže, nemusíte byť veľkým záhradníkom. Toto je vlastne veľmi jednoduché a má mnoho výhod. Najlepšie je postupovať podľa našich pokynov.

Zelené strechy môžu byť tiež „farebné“

Ploché strechy nájdete v tejto krajine najmä v komerčných budovách, starých bungalovoch alebo typických montovaných budovách z minulých čias. V byte so záhradou má plochú strechu predovšetkým garáž a parkovisko. To je ideálne pre následnú ekologizáciu.

Strechy garáží a prístreškov automobilov nie sú na pohľad obzvlášť pekné. Pri pohľade z úrovne zeme to nemusí byť zásadný problém, ale z vyvýšenej polohy v prvom alebo druhom poschodí bytovej budovy je obyčajne odhalený pohľad na nevzhľadnú sivú plochu vyrobenú zo strešnej plsti.

Stále viac a viac majiteľov v súčasnosti objavuje túto holú a nie naozaj krásnu oblasť, ak nie ako využiteľnú oblasť, potom aspoň ako okrasnú oblasť, s ktorou sa dá veľa urobiť. V závislosti od nosnosti a stavu parkovacieho miesta vozidla je možné na ňom vytvoriť zelenú plochu, ktorá nielen dobre vyzerá, ale má aj užitočný, predovšetkým ekologický prínos.

Zelené strechy majú mnoho výhod

Postavte posteľ na strechu svojho prístrešku alebo nechajte voľne tečúcu divú lúku, potom to má niekoľko výhod:

»Výhoda č. 1 - mestská klíma sa zlepšuje:

Ekologizácia funguje v malých častiach, napr. zlepšiť mestskú klímu. Pretože je známe, že rastliny filtrujú prach a znečisťujúce látky zo vzduchu, a tiež produkujú kyslík, ktorý my, ľudia a zvieratá, musíme dýchať. Keby každá plochá strecha v meste bola zelená, nedošlo by k znečisteniu smogom alebo jemným prachom vo vzduchu.

»Výhoda č. 2 - Vytvára sa biotop pre rastliny a zvieratá:

Na druhej strane, prostredníctvom ekologizácie vytvoríte prostredie pre rastliny a malé zvieratá, ktoré sa stratili vďaka založeniu vašej garáže.

»Výhoda č. 3 - Vylepšená je životnosť garáže:

Zelená strecha tiež zlepšuje životnosť vašej garáže, pretože UV lúče sú absorbované a priamo nenarážajú na stavebný materiál. Zároveň sa prístrešok zohrieva oveľa menej silne aj v horúcom slnku.

»Výhoda č. 4 - odtokové systémy sú odľahčené:

Keďže zarastená garážová strecha tiež absorbuje vodu a umožňuje jej opätovné odparovanie, uvoľníte mestské kanalizačné systémy. Z tohto dôvodu mnoho obcí odmeňuje aj obyvateľov, ktorí sa rozhodnú pre zelenú strechu so zníženými poplatkami za kanalizáciu.

Striedajte strechu do záhrady - krok za krokom

Ak ste sa teraz rozhodli pre zelenú strechu garáže, mali by ste vedieť, že v zásade nezáleží na tom, či ide o starú alebo novú stavbu, či sú prítomné elektrické garážové vráta alebo či ide dokonca o prístrešok na auto. akty, ktoré sú otvorené na všetkých stranách. Spôsob ekologizácie je rovnaký pre každú strechu. Najlepšie je urobiť toto:

Krok 1:

Najskôr musíte dôkladne vyčistiť povrch strechy.

Krok 2:

Pri ekologizácii strechy garáže musíte teraz pracovať vrstvu po vrstve. V tomto kroku musíte celkovo vytvoriť 4 vrstvy.

 • Prvá vrstva:
  Najskôr musíte naložiť ochranný film, ktorý slúži ako tesnenie. Tu je obzvlášť vhodná vložka do jazierka, ktorá by mala vyčnievať na okrajoch strechy.
 • Druhá vrstva:
  Teraz nasleduje drenážna vrstva. To je dôležité pre prísun vody do rastlín a tiež zabraňuje koreňom dostať sa cez spodný film.
 • Tretia vrstva:
  Tretia vrstva by mala pozostávať z filtračného rúna. Toto poskytuje väčšie držanie a tiež zaisťuje rovnováhu živín.
 • Štvrtá zmena:
  Nakoniec je tu vrstva substrátu, ktorá pozostáva z trávnikovej pôdy a do ktorej môžete rastliny neskôr zasadiť. Musíte sa uistiť, že vrstvu trochu vytvárate na okrajoch strechy, alebo dáte povrchu oblázkový vzhľad.

Krok 3:

Po rozložení podkladovej vrstvy môžete teraz zasadiť semená trávnika a kvety rastlín. Najlepšie je spoľahnúť sa na nenáročné a predovšetkým na robustné rastliny.

A potom je čas čakať. Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch už budete mať rozkvetú strechu garáže, na ktorú je pekný pohľad a nevyžaduje pravidelnú údržbu.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Vytvorte strešnú záhradu - mali by ste tomu venovať pozornosť
»Plánovanie a tvorba záhrady - podrobné pokyny
»Zelená stena domu