Tipy a triky

4 tipy na starostlivosť o rastliny odolné v kvetináči


V zime záhrada vždy vyzerá unavene. Ale nie, ak sa spoliehate na vytrvalé črepníkové rastliny. Dobre prežívajú nízke teploty, stále však potrebujú určitú údržbu.

Cesmína je veľmi odolná rastlina v kvetináči

Aby terasa a balkón neboli v zime úplne holé, môžete ich ozdobiť vytrvalými kvetináčmi. Tieto sa všeobecne považujú za relatívne robustné a robustné. Napriek tomu by ste mali rastlinám v zime poskytnúť dobrú dávku starostlivosti. Existujú samozrejme niektoré črepníkové rastliny, ktoré sa dokážu dostať cez zimu bez väčšej starostlivosti, ale iba vtedy, ak sú dobre zasadené a prijímate určité opatrenia. Ako záhradník sa musíte vždy snažiť vyhovieť potrebám rastlín. Pretože aj keď rastliny odolné vane môžu dobre znášať chlad, stále potrebujú trocha ochrany a pomáhajú dobre sa dostať cez chladné obdobie.

Užitočné rady pre starostlivosť o vytrvalé kvetináče

Tip 1 - svetlo:

Hardy črepníkové rastliny zvyčajne potrebujú slnečné miesto s množstvom svetla. Ak ich položíte na balkón alebo terasu, nerobíte s nimi nič zlé, pretože sú zvyčajne orientované na juh. A to je zase ideálne pre odolné rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla.

Tip 2 - stabilizujte črepníkové rastliny:

Uistite sa, že črepníkové rastliny sú na chránenom mieste. V zime môže byť naozaj búrlivá. Preto je dôležité, aby ste vytrvalé rastliny stabilizovali pred začiatkom chladného obdobia. To funguje napr. s horolezeckými pomôckami veľmi dobre. Rastliny môžete tiež pripevniť k stene domu pomocou lana.

Tip 3 - rastliny v kvetináči:

Vždyzelené črepníkové rastliny zomierajú najmä v zime smädom než zamrznutím. Koniec koncov, dokonca aj v zime, keď slnko svieti, z listov sa vyparuje vlhkosť. Preto sa rastliny z času na čas zalejú v dňoch bez mrazu. Nedávajte im však príliš veľa vody, pretože hrozí riziko hniloby.

Tip 4 - chráňte rastliny pred chladom:

Rastliny sú v zime zvlášť citlivé v koreňovej oblasti a môžu sa poškodiť. Aj keď sú rastliny odolné. Preto je vhodné izolovať kvetináče zdola proti zime. Najlepšie je umiestniť črepníkové rastliny na polystyrénový tanier. Takže rastliny nedostanú „studené nohy“. Potom hrnce zakryte fleecom, bublinkovou fóliou alebo kokosovou rohožou. Menšie hrnce môžete umiestniť aj do väčších nádob a potom vyplniť priestor trochou slamy alebo mulča.

Rastliny môžete použiť sami, napr. chráňte zakrytím koreňovej oblasti štetcom. Najlepšie časti rastliny sú najlepšie chránené pred chladom a zimným slnkom s vrecom alebo vreckom. Ten je k dispozícii v širokej škále veľkostí a tiež s motívmi (pozri napríklad tu na Amazon.de).

Krásne vytrvalé črepníkové rastliny na balkón a terasu

rastlinašpeciálne funkcie
Weigela❍ kvitne od mája / júna do júla
❍ dosahovať výšky medzi 100 a 200 cm
hostas❍ biele alebo svetlo fialové kvety
❍ dosahovať výšky 10 až 90 cm
Allium❍ biele, purpurové alebo fialové kvety
❍ kvitne od mája do júla
❍ má výšku 60 až 90 cm
echinacea❍ biele, ružové alebo žlté kvety
❍ má výšku 80 až 160 cm
Japonská azalka❍ kvitne červenkasté
❍ je vysoká medzi 20 a 100 cm
Wintergreen❍ vždyzelená
❍ lesklé zelené lístie
❍ červené plody sa tvoria od septembra
❍ je vysoká asi 15 cm
Torfmyrtle❍ biele alebo červené kvety
❍ biele, ružové alebo červené bobule
❍ má výšku 100 až 150 cm
šalvia❍ kvitne od júna do augusta
❍ modrofialové kvety
❍ je vysoká približne 50 cm
vres❍ kvety biele, ružové, červené alebo fialové
❍ kvety od konca leta do zimy v závislosti od odrody
❍ je vysoká približne 50 cm
Lenten ruže❍ kvitnú od februára do apríla
❍ kvet biela, ružová alebo tmavo červená
❍ dosiahnuť výšku približne 40 cm
tymián❍ svetloružové kvety
❍ kvitnú od júna do júla
❍ má výšku 20 až 40 cm
obrazovka bambus❍ široký huňatý zvyk
❍ tmavozelené podlhovasté listy
❍ dorastá do výšky 250 cm