Výzdoba

Konzervovanie bylín - predložených 5 možností


Čerstvé bylinky sú nám k dispozícii iba obmedzený čas do roka, preto by ste si mali svoje bylinky uchovať. Tu je 5 spôsobov, ako to môžete urobiť.

Existujú rôzne spôsoby, ako zabezpečiť, aby čerstvé záhradné byliny boli odolné počas zimných mesiacov. Aby ste to dosiahli, musíte väčšinu záhradných bylín pozbierať krátko pred prvými mrazmi, aby sa mohli na jar na jar znova vyklíčiť.

Dôležité:

Byliny by ste mali zbierať alebo rezať, aby ste ich uchovali vždy, keď je to možné, ráno, ihneď po vyschnutí rannej rosy. To má výhodu v tom, že sa rastlina môže regenerovať po celý deň a že chlad, ktorý v noci na jeseň často prevláda, bude mať na ňu malý vplyv.

Akonáhle ste zozbierali všetky bylinky, môžete vyskúšať nasledujúce možnosti zachovania bylín.

Konzervovanie bylín - predložených 5 možností

Možnosť 1 - zmrazenie:

Všetky bylinky by ste mali zmraziť mäkkými listami, ako je petržlen, pažítka, kôpor atď. Zozbierajte čerstvé, umyte ich, osušte ich kuchynským papierom a nasekajte ich.

»Tip:

Nemali by ste však nasekať mätu, aby zamrzla, pretože potom stráca arómu. Preto lístky mäty nechajte na vetvách a zmrazte ich celé v mraziacich vreckách.

Môžete samozrejme nastaviť individuálnu veľkosť bylinnej dávky jednotlivo. Časti kocky ľadu, ktoré je možné jednotlivo odstrániť, sú však ideálne. Čerstvo nasekané bylinky umiestnite čo najmenšie do misky na kocky ľadu a potom ich doplňte trochou vody. Vložte misku do mrazničky a nechajte bylinky dobre zamrznúť.

Variant 2 - sušenie:

Sušenie bylín sa vždy odporúča, pokiaľ ide o bylinky, ktoré sa majú neskôr variť v jedlách, napr. Tymián, rozmarín, oregano, majoránka atď., Alebo ich použitie nájdete v šalátových dresingoch. Iba borák nie je vhodný na sušenie. Radšej zmrazte túto bylinu.

Aby ste usušili, bylinky musíte zbierať čo najdlhšie, umyte ich a opatrne ich osušte kuchynským papierom. Potom môžete stonky byliniek zviazať dohromady a na konci ich zviazať kuchynským povrazom.

Zväzky bylín by ste mali vždy držať hore nohami v teplej a čo najtmavšej miestnosti, kým nie sú asi 2 týždne úplne suché. Po uplynutí tejto doby sušenia môžete zväzky odstrániť a uložiť ich na zimu v nepriehľadnom uzavretom obale.

»Tip:

Sušené bylinky by sa nikdy nemali rozdrviť okamžite, pretože zvyčajne úplne strácajú arómu. Skartovanie sa vykonáva iba pri varení!

Možnosť 3 - vložiť:

Byliny môžete samozrejme tiež namočiť do vysoko kvalitného octu alebo dobrého oleja na varenie. Tu však musíte rozlišovať, či sú bylinky konzervované alebo či by ocot a olej mali dostať bylinkovú príchuť.

Na konzervovanie bylín v octe alebo oleji by ste mali používať sušené byliny - pozri postup sušenia. Vložte ich do utesnenej sklenenej nádoby a nalejte do nich iba také množstvo oleja, aby boli takmer zakryté. Typ použitého oleja na varenie sa mení typickú bylinkovú chuť trochu individuálne.

Ak naopak naplníte sklenenú nádobu úplne olejom a na niekoľko dní / týždňov ju umiestnite do slnečného okna, získate vynikajúci rastlinný olej na vyprážanie a rafináciu šalátov. Rovnaký účinok môžete dosiahnuť aj umiestnením bylín do octu. Okuliare však musíte uschovať na chladnom mieste, aby bylinné arómy v octe mohli dobre prenikať.

Možnosť 4 - urobiť pestého:

Niektoré bylinky, ako napríklad bazalka, je ťažké vysušiť alebo zmraziť (hnednúť). Počas zimných mesiacov ich môžete mať vo forme pestu. Jednoducho postupujte takto:

Umyte bazalku, osušte ju a otrite listy. Potom na panvici pečieme borovicové oriešky, nasekáme strúčiky cesnaku (v závislosti od vašej chuti) a kocky parmezán. Všetko vložte spolu s morskou soľou do trecej misky, riadne ju rozdrvte a potom nalejte do malej pohára. Teraz naplňte všetko olejom, kým nezískate krémovú pastu.

Možnosť 5 - pripraviť bylinkovú soľ:

Ďalším variantom konzervovania bylín je výroba bylinkovej soli, ktorá ponúka aj dve možnosti konzervovania bylín.

Môžete napr. Umyte čerstvé bylinky, krátko ich nasekajte, jemne nasekajte a nalejte do opätovne uzatvárateľných pohárov. Teraz pridajte soľ (7 častí bylín, jedna časť soli). Zmes alebo príslušný druh byliny sa potom musia kvôli svojej vlhkosti udržiavať v chlade.

Môžete tiež nastrúhať alebo nasekať bylinky, zmiešať s veľkým množstvom soli (zmiešavací pomer 7 dielov soli, 1 diel byliniek) a vyplniť porcie - napr. v menších nepriehľadných škatuliach alebo v papierových vreckách.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Bylinky správne zbierajte
»Byliny - Tu je návod
»Vytvorte bylinkovú záhradu - pokyny krok za krokom