Nápady a inšpirácia

Hruška melónu: tipy od pestovania po zber


Už ste niekedy jedli hrušku melónu? Mali by ste to urobiť! A ak sa vám to veľmi páči, máme tipy od pestovania po zber hrušky melónu.

Hrušky melónu vyzerajú skvele

Ten v ich juhoamerickom dome pod menom Pepino Známe, veľmi chutné hrušky melónu (tiež nazývané hruškové melóny) sa v našich záhradách nedávno dostali do popredia. Hrušky malých melónov dostali kvôli svojmu vzhľadu nemecké pomenovanie. Kým má Pepinos veľkosť (až asi 20 centimetrov) a základnú farbu hrušky, ich fialové pruhy a tvar sú oveľa viac podobné melónu.

Fialový a biely kvet Pepinosu je v letných mesiacoch fascinujúci. Najmä preto, že sa pri chladnejších teplotách stáva oveľa fialovejšou, ale v horúcom počasí výrazne zvyšuje svoj biely obsah. Zároveň sa vnútri kvetu tvorí žlté ovocie, čo je skvelým kontrastom k farbe kvetu.

Skvelý vzhľad a skvelý vkus

Ale tiež sa stali populárnymi u nás pre ich sladkú ovocnú chuť, ktorá je obzvlášť obľúbená u detí.

Tip:
Ovocie melónu sú ideálne na zdobenie koláčov alebo zákuskov. Môžete ich však použiť aj na zdobenie šalátov.

Hruška melónu: tipy od pestovania po zber

Pestovanie melónovej hrušky

V špecializovaných obchodoch si teraz môžete kúpiť melónové hrušky, ktoré dorastajú do výšky 1 metra ako tyčinky na prípravu rastlín na balkón, terasu alebo záhradné lôžko.

»Objednať tu a skontrolovať dostupnosť

Semená (tiež dostupné z vnútornej strany ovocia) môžete samozrejme zasiať aj na parapet. V ideálnom prípade by ste mali použiť pôdu, ktorá je čo najpiesočnejšia, napr. Kaktus pôdy.

Tip:
Je však úplne postačujúce, ak do vlhkého piesku vložíte mierne väčšie odrezky (odrezané asi 10 centimetrov dlhých výhonkov na jeseň) alebo ich vložíte do vodného pohára a ak sa naklíčia jemné korene, prenesú sa do piesočnatej, rastúcej pôdy. (Odkaz na tip: množenie rastlín - 4 techniky)

Do budúceho jari sa z tohto výhonku vyvinie robustná rastlina, ktorú potom môžete využívať vonku. Tu by ste si mali zvoliť chránené, veľmi slnečné miesto.

Starostlivosť o hrušku melónu

»Zavlažovanie / hnojenie:

Pepiny potrebujú dostatok vody - mali by ste sa však prísne vyvarovať zamokrenia. Okrem toho sa zvyčajne nemusí oplodňovať.

»Tenké rastliny:

Hrušky melónu, rovnako ako paradajky, sú súčasťou rodiny nočných lúčov, čo je dôvod, prečo musíte rastliny vyberať kvôli dobrej úrode (odkaz na tip: paradajky na veľa ovocia).

»Kontrolní škodcovia:

Hrušky melónu sa občas zamoria škodcami, napr. Muchy, vši alebo plesňové útoky. Kontrola škodcov by sa potom mala vykonávať rovnako ako u paradajok. Dôkladná sprcha však niekedy môže zázraky pôsobiť proti napadnutiu škodcami, najmä u črepníkových rastlín.

"Prezimovanie:

V ľadových zimných mesiacoch musí melónová hruška, ktorá je skutočne stará niekoľko rokov, stráviť zimu v miestnosti bez mrazu.

Tip:
Vezmite papriky z poľa, zasadte ich do kvetináčov a napr. v zimnej záhrade, v skleníku alebo v suteréne zaplavenom svetlom.

Plody, ktoré ešte neboli zozbierané, budú samozrejme pokračovať v dozrievaní palice. Môžete ich tiež vybrať z rastliny a nechať dozrieť v miske.

Zberať hrušky melónu

Pepinos dozrieva koncom leta a jesene. Spoznajte zrelosť tým, že farba ovocia sa mení zo svetlozelenej na žltú, ovocie sa uvoľňuje pod jemným tlakom a tiež vonia nádherne.

Tip:
Korenené hrušky melónu je možné skladovať pri nízkej teplote (približne 5 stupňov) po dobu približne 3 až 4 týždňov. Pepino jam tiež chutí!

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Pestovanie melónov - 6 tipov
»Výsadba tekvice - 2 možnosti