Tipy a triky

Výsadba a starostlivosť o delfínium - takto sa to robí

Výsadba a starostlivosť o delfínium - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak hľadáte pre svoju záhradnú záhradu krásnu rastlinu, odporúčame delfínium. Prečítajte si, ako by ste mali pestovať a starať sa o to.

Delphinium patrí do rodiny blatouchov

Modré kvitnúce delfínium patrí do rodiny blatouchov a je obzvlášť rozšírené v vidieckych záhradách našej krajiny. Otužilá rastlina dorastá v priemere do výšky 120 až 150 centimetrov (výsadbová vzdialenosť asi 1 meter) a rozmnožuje sa samovysevom za predpokladu, že vyblednuté čeľuste nie sú rukou záhradníka odstránené príliš rýchlo.

Tip:

Semená delfínia voľne rozdeľujte na zemský povrch (v prípade potreby ich zľahka stlačte) a potom ich nezakryte pôdou, pretože táto rastlina klíči svetlo! Na sejbu je tiež postačujúce, ak na paličke zostanú iba dve až tri latky, pretože rastlina zvyčajne produkuje pomerne málo semien.

Rastlinné delfínium

Delphinium miluje slnečné miesto s hlinitým piesočnatým dnom. Pôdu by ste mali každý rok na jeseň obohatiť. Vždy dobre pracujte do zeme!

Tip:

Jesenný príjem humusu môžete doplniť kompostom na jar a oplodnením hoblinami rohov po prvom a prípadne aj po druhom kvete.

Ak je vytrvalá rastlina príliš veľká, môžete ju používať každý rok skoro na jar tak, že ju opatrne rozdelíte rýčom na inom mieste.

Rastliny delfínia tiež vynikajúco prospievajú aj vo vaniach. Musíte sa však uistiť, že vo vnútri nádob nie je žiadne zamrznutie a že hnojenie sa v prípade potreby v priebehu sezóny opakuje.

Starostlivosť o delfíny

»Znížiť:

V období od júna do júla ponúka delfínium svoje impozantné kvetinové platničky, po kvitnutí by ste mali stonky skrátiť na výšku asi 15 centimetrov, aby ste zaistili druhú fázu kvitnutia, ktorá sa potom uskutoční koncom leta - v závislosti od počasia, od septembra do októbra.

Tip:

Po vyhodení semien z kvetov môžete na jeseň delfínium úplne skrátiť. Duté stonky rastliny by však mali byť vždy trochu chránené oboma prerezávaním.

"Zavlažovanie:

V horúcich dňoch a počas dlhých období sucha sa musí delfínium tiež dostatočne zalievať - ​​v prípade potreby aj dvakrát denne. Zalievanie delfínia môžete podporiť buď rozmiestnením mulčovania kôry okolo rastliny alebo zatienením, napr. s ľahko udržiavateľnými podlahovými krytmi.

»Zimná ochrana:

Práve uvedené varianty poskytujú prirodzenú ochranu v zime. V extrémne ťažkých mrazivých dňoch by ste mali prerezaný ker zakrývať malými kefami.

Ak ste delfínium vysadili vo vaniach, mali by ste ich umiestniť v zime na chránené miesto (možné aj vonku, napr. Na terasu), aby korene neklesli na smrť.

»Kontrolní škodcovia:

Slimák je najväčším nepriateľom delfínií, a preto je najlepšie čas od času distribuovať slimačie zrno okolo rastliny (už na jar) alebo alternatívne usporiadať pasce slimákov. (Odkaz na tip: predchádzajte slimákom - 3 tipy)

Okrem toho sa na záhradnom trhu dnes nachádzajú pestované formy delfínií, ktoré sú odolné voči plesniam. Ak chcete do veľkej miery vylúčiť múčnatku na rastlinách, mali by ste tieto odrody pestovať presne na záhrade.