Záhradné tipy

Rastlina a starostlivosť o modrú pastilku - takto sa to robí


Chceli by ste na svojej záhrade zasadiť modrý kosoštvorec? Žiadny problém, pretože tu vysvetlíme, ako to urobiť a čo by ste mali vziať do úvahy, keď sa o to staráte.

Modrý diamant je vizuálne podobný levandule

Robustný modrý diamant, ktorý vyzerá ako levanduľa z čisto vizuálneho hľadiska, sa začína rozvíjať fialové kvetinové šaty v polovici júla a fáza kvitnutia siaha až do októbra. Dôvod, prečo je modrý kosoštvorec tak obľúbený u mnohých milovníkov záhrad.

Okrem toho existuje aromatická vôňa, ktorá vychádza vo všetkých smeroch, a preto sa modrá pastilka, ktorá sa často označuje ako strieborná krovina, dá vynikajúco zasadiť vo voňavých záhradách, ale aj v stredomorských záhradách alebo skalách. Podrobnejšie však vysvetlíme, čo je potrebné vziať do úvahy pri výsadbe a ako to vyzerá so starostlivosťou o modrý kosoštvorec.

Výber a výsadba stránok

Modré diamanty milujú slnko a sucho, ktoré musíte pri výbere miesta zohľadniť. V ideálnom prípade by ste si vždy mali zvoliť miesto na juh. Potom rastlina v blízkosti modrého kosoštvorca, napr. motýľová fialová, levanduľa, modrá kostrava (strieborná tráva), sléz a podobné kríky alebo kríky, výsledkom je harmonický vzhľad, ktorý preferujú motýle a užitočný hmyz.

»Tip:

Modré diamanty, ktoré dorastajú do výšky 1 metra, sú vhodné aj na pestovanie kvetináčov. Vodnú pastilku vo vedre zalejte iba vtedy, keď je suchá.

Starostlivosť o modrý pastilka správne

Zadná časť:

Je dôležité, aby ste odrezali modrú pastilku, ktorá sa často označuje ako ruský šalvia, radikálne rok čo rok skoro na jar, aby znova vyrastala a rozvinula svoju skutočnú krásu. Mali by ste tiež odstrániť všetky výhonky, ktoré už zomreli na mráz.

Varovanie:

Nikdy by sa nemal rezať na jeseň, pretože to je jediný spôsob, ako sa môže modrý kosoštvorec chrániť pred početnými mrazmi v zimných mesiacoch.

Prezimovanie:

Ochranu v zime môžete podporiť tým, že vysadíte výsadbovú tyčinku listami alebo ju zakryte vetvičkami.

Hnojenie / Casting:

Modré pastilky by sa navyše nemali oplodňovať, najmä preto, že jednoznačne uprednostňujú pôdu chudobnú na živiny. Hnojenie by nepriaznivo ovplyvnilo rast rastlín a kvitnutie. To isté platí pre zavlažovanie, pretože modrá pastilka sa dokonca dokáže zbaviť vody aj niekoľko dní.

Násobenie:

Modrý kosoštvorec sa dá ľahko znásobiť tak, že ho rozdelíte, pričom sa odporúča premiestniť ho na jar (po ľadových svätých) alebo ihneď po rozkvetu. (Odkaz na tip: množenie rastlín - 4 techniky)

Udržiavanie trvalého tvaru:

Trvalka sivobieleho kvetu rastie pomerne voľne s fialovými kvetmi, ale jednotlivé vetvy sú vždy rovno hore. Ak chcete zachovať trvalku kompaktnejšiu, mali by ste ju pomerne voľne zabaliť do lyka, aby ste príliš neobmedzili jej prírodnú krásu.

»Tip:

Jednotlivé vetvy modrého kosoštvorca sú tiež vynikajúco vhodné na výrobu kvetinových nádob - ktoré potom môžete použiť aj na viazanie vôní kytíc!