Starostlivosť

Výsadba ľadovej byliny - ako sa to robí


Ak chcete vysadiť bylinkovú bylinu, ale neviete presne, ako to urobiť, toto je miesto pre vás. Povieme vám, na čo treba dávať pozor.

Ľadová bylina vyzerá veľmi dobre

Ľadová bylina bola našim babám veľmi dobre známa. Obzvlášť od svojej nesmierne dlhej doby zberu - v závislosti od klimatickej zóny od apríla do septembra - bola vždy zaručená čerstvá ponuka. Chuť ľadovej kapusty je opísaná ako slane kyslá, príjemne osviežujúca, ale tiež podobná chuti špenátu. Listy ľadovej byliny sa preto môžu jesť nielen ako šalát, ale aj ako zeleninová rastlina.

Mimochodom, ľadová bylina dostala svoj názov od svojho vzhľadu. Pretože jej mäsité listy sú všade okolo a na spodnej strane, sú opticky podobné vodným kryštálom kvapky (Soľné ložiská) obsadené.

Výsadba ľadovej byliny - ako sa to robí

Pestovania:

Rampouch je vlastne trvalka (plazivá rastlina), ale v našich zemepisných šírkach sa môže pestovať iba jeden rok. Mali by ste si vybrať zvlášť slnečné miesto. Ľadová bylina rastie zvlášť dobre, napr. v skalky. (Odkaz na tip: Správne rastliny pre skalku)

»Tip:

Rampoucha netoleruje chlad, preto sa niekedy môže použiť iba po ľadových svätých. Zároveň semená zasejte jemne na veľkú vzdialenosť, zľahka ich zatlačte do pôdy a znova ich zakryte minimálne pôdou.

V chladnejších oblastiach môžete semená pestovať aj vopred v kaktusovej pôde na okennom parapete. Po ľadových svätcoch musíte potom použiť malé rastliny priamo vonku.

Pri výbere miesta by ste sa tiež mali uistiť, že prevláda humus, ale čo najsuchší pôda. V opačnom prípade existuje veľké riziko hniloby ľadovej byliny. Pôdu záhradnej postele by ste mali zmiešať aj s dostatočným množstvom piesku.

Starostlivosť:

Poskytnite čas na rast ľadovej byliny, vytvoria sa malé, intenzívne ružové kvety. Tieto zase obsahujú semená, pomocou ktorých môžete v nasledujúcom roku zasiať ľadovú bylinu - čierne semená jednoducho odstráňte a udržujte ich v suchu.

Slimák je prirodzeným nepriateľom všetkých rastlín hlávkového šalátu - to platí aj pre ľadovú bylinu. Proti nim môžete bojovať konvenčným spôsobom, napr. s slimačím zrnom, pascami na pivo atď. (odkaz na tip: predchádzať slimákom - 3 tipy)

Zber:

Kapusta ľadu by ste mali vždy zbierať čo možno najskôr pred konzumáciou, aby bola čerstvá. Listy jednoducho nakrájajte ostrým nožom. Rastlina vytvára nové výhonky vo veľmi krátkom čase.

»Tip:

Listy kapusty ľadu by sa určite mali pripraviť s citrónovou octom a cibuľou ako šalátom. Chutí to skvele! Túto bylinu môžete tiež použiť ako ozdobu do tanierov, jedál na lístky atď. Varenú kapustu na krátku dobu môžete pripraviť aj podobne ako špenát.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Hubová bylina - pestovanie a starostlivosť
»Pestovanie kukuričného šalátu - tipy od siatia po zber
»Kari bylina: tipy z pestovania do zberu