Nápady a inšpirácia

Olivová bylina - tipy z pestovania do zberu

Olivová bylina - tipy z pestovania do zberu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak máte radi chuť olív, budete milovať olivovú bylinu. Jednoducho chutí a je veľmi ľahko pestovateľný. Tu vám povieme, ako to urobiť.

Olivová bylina - štandard v stredomorskej kuchyni

Olivová bylina, ako už názov napovedá, chutí čerstvých olív, a preto je jednou z najpopulárnejších bylín v stredomorskej kuchyni. Aj keď stredne vytrvalá bylina sa nám, žiaľ, ešte veľmi dobre neznámi. Olivová bylina sa zvyčajne používa v udiarni na dodanie mäsa a rýb ešte jemnejšej chuti.

Keďže ide o bylinu, ktorá by nemala chýbať v žiadnej kuchyni, raz sme vám poznamenali, ako sa pestuje, ošetruje a zberá olivová bylina.

Pestujte olivovú bylinu

Olivovú bylinu, ktorá rastie v priemere až 50 centimetrov, by ste mali zasadiť na suchom a slnečnom mieste. Je preto ideálny aj na pestovanie v skalke.

Tip:

Najmä keď slnko svieti, zelená bylinná olivová bylina rozvíja veľmi intenzívnu olivovú vôňu, ktorá šíri príjemnú vôňu v záhrade.

Starostlivosť o olivové byliny správne

»Zimná ochrana:

Olivová bylina, často označovaná ako svätá bylina, je jedným z najjednoduchších na ošetrovanie v záhrade a s istotou môže zostať na otvorenom priestranstve aj v zime, ak ju chránite malým štetcom alebo záhradným rúnom.

Tip:

Olivová bylina je tiež vhodná na pestovanie v kvetináčoch (tip odkazu: vytiahnite bylinky na okenný parapet - takto sa to robí), ale potom by ste ju mali hibernalovať v miestnosti bez svetla, ktorá je zaplavená svetlom. To má tú výhodu, že bylinu môžete používať takmer celý rok.

"Casting:

Odroda žlté kvitnúce byliny s dlhotrvajúcou fázou kvitnutia od začiatku júna do konca augusta ďalej potrebuje len mierne zalievanie počas dlhších suchých fáz - určite by ste sa však mali vyhnúť zamlžovaniu!

"Hnojenie:

Olivovú bylinu musíte pravidelne dodávať aj s organickým hnojivom. Mali by ste to začleniť okolo rastliny približne každé 4 až 6 týždňov, čím sa pôda automaticky opäť uvoľní.

»Znížiť:

Kompletné prerezávanie rastlín by sa malo vždy uskutočniť začiatkom jari, krátko pred začiatkom nového rastu. Na jeseň by ste naopak mali robiť každý rok len malý topiary, aby prírodné lístie mohlo chrániť rastlinu pred zimnými mrazmi.

Zber olivovej byliny

Olivová bylina vyzerá veľmi podobne ako cyprusová rodina, a preto sa jej listy často nesprávne označujú ako ihly. Sú však ideálne na ochutenie nespočetných jedál (šalátov alebo polievok, rýb a mäsa).

Jednotlivé stonky sa zbierajú v závislosti od potreby použitia. Listy si môžete vytrhnúť sami. Chutí tiež ako poleva na chlieb alebo so syrom.

Okrem toho môžete olivovú bylinu usušiť koncom jesene rovnako ako iné bylinky, takže bez vynikajúcej chuti sa nemusíte obávať ani v zime. (Tip na odkaz: Konzervovanie bylín - predložených 5 možností)

Tip:

Môžete tiež použiť bylinkovú bylinu na výrobu rastlinných olejov.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Kari bylina: tipy z pestovania do zberu
»Hubová bylina - pestovanie a starostlivosť
»Rastlina záhradná Řeřicha - takto sa to robí