Sadenice

Rastlina a starostlivosť o kosoštvorec - takto sa to robí


Pomerne ľahko udržiavateľný kosoštvorec by nemal chýbať v stredomorskej bylinkovej záhrade. Preto vám tu povieme, ako pestovať a ošetrovať kosoštvorec.

Kosoštvorec sa tiež nazýva bylina amaretto

Rue šíri príjemnú pižmovú vôňu a dá sa skutočne použiť mnohými spôsobmi. Takže sa hodí napr. s vaječnými jedlami, šampiňónmi a rybími pokrmami. Keď však varíte kosoštvorec s horúcou kávou, vyžaruje to naozaj skvelú chuť. Od tej doby káva dostáva chuť podobnú amaretu, a preto sa kosoštvorec niekedy označuje ako bylina amaretto.

Listy kosoštvorca, ktorý kvitne žlté od konca júna do augusta, môžete aj naďalej vylúhovať horúcou vodou a vychutnať si ho ako veľmi aromatický čajový nápoj. To môže pôsobiť proti horúcim zábleskom, najmä počas menopauzy. Ale buďte opatrní: Vzhľadom na ich mierne toxické zložky by ste mali používať iba niekoľko listov!

Varovanie:

Počas tehotenstva nikdy nepite bylinkový čaj. Môže to viesť k potratom!

Rastlina kosočtverec

Trvalka viničná kosoštvorcová, niekedy nazývaná aj záhradná kosočtverec, by sa mala na jar vysádzať iba na suchej, dobre odvodnenej chudej pôde. Vždy vyberte miesto na úplnom slnku.

Tip:

Z odrezkov materskej rastliny môžete počas zimných mesiacov pestovať aj nový krík, ktorý potom môžete použiť vonku bezprostredne po ľadových svätých.

Okrem toho vysoký kosoštvorec vysoký 40 až 80 centimetrov vyžaduje po celý rok veľmi málo vody, a preto by na danom mieste nemalo dôjsť k zamokreniu. Vínne kosoštvorce sú preto tiež vhodné na pestovanie v skalkách alebo v kombinácii s levanduľou a ružami.

Udržujte kosoštvorec

»Zimná ochrana:

Každý rok od jesene av zimných mesiacoch kosoštvorec úplne zamrzne a zostáva iba drevená základňa. Už začiatkom jari sa z tejto základne vždy unášajú čerstvé zelené vetvičky.

Pastilky na víno sú iba stredne odolné, a preto musíte bylesť vždy chrániť pri vyšších teplotách mrazu. V závislosti od klimatickej zóny sa odporúča zakoreniť koreňovú plochu zeminou, prikryť palicu kefou alebo úplne zakryť záhradným rúnom alebo jutou.

"Hnojenie:

Kosoštvorce navyše v skutočnosti nepotrebujú žiadne hnojivo. Iba na jar môžete občas vložiť okolo sadenice trochu kompostu.

"Skupina expertov:

Koncom jari môžete tiež rozrezať krik rue do tvaru. Mal by to byť mierny rez, ktorý potom môžete robiť každý rok znova a znova.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Liverwort - tipy od pestovania po zber
»Kari bylina: tipy z pestovania do zberu
»Hubová bylina - pestovanie a starostlivosť