Nápady a inšpirácia

Údržba ihličnanov - 5 tipov

Údržba ihličnanov - 5 tipovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Udržiavanie ihličnanov je vlastne celkom jednoduché, pretože sú mimoriadne robustné. Najlepšie je však postupovať podľa našich 5 tipov na starostlivosť.

O ihličnany sa veľmi ľahko stará

Takmer všetky ihličnany patria medzi vždyzelené rastliny, ktoré aj v zime vyvolávajú v jednotlivých záhradách trochu farby. Okrem toho sú v našich zemepisných šírkach považované za mimoriadne robustné, často otužilé a navyše sa o ne veľmi ľahko stará. Z tohto dôvodu sú v záhradách veľmi populárne ako solitérne rastliny alebo skupinové rastliny (niekedy vhodné aj pre ploty).

Pri zakladaní ihličnanov je však vždy dôležité brať do úvahy očakávanú veľkosť a šírku. Pri rozhodovaní o kúpe zohráva často rozhodujúcu úlohu aj rast (rýchly alebo pomaly rastúci) jednotlivých ihličnanov.

Mimochodom:

Ihličnany vyzerajú oveľa atraktívnejšie, keď sú vysadené v kombinácii s kvitnúcimi listnatými stromami. Na výsadbu kvetín a / alebo hrobov sú vhodné aj veľmi malé ihličnany. Potom však potrebujete intenzívnejšiu starostlivosť. (Tip odkazu: výsadba ihličnanov - kedy je na to najlepší čas?)

Zaujímavé formy chovu

Medzitým špecializovaný obchod dokonca ponúka rôzne kultivary jednotlivých ihličnanov, ktorých rastové výšky, tvary kužeľov, farby kužeľov atď. Sa dajú dokonale prispôsobiť potrebám moderných záhrad. Ako je to s opičím stromom alebo kórejskou jedľou s modrými kužeľmi?

Potom je však potrebná náležitá starostlivosť o ihličnany, aby ste mohli jednotlivé rastliny potešiť svojím vzhľadom dostatočne dlho. V nasledujúcom texte uvádzame niekoľko dôležitých rád, ktorým by ste sa mali pri starostlivosti o ihličnany určite venovať.

Údržba ihličnanov - 5 tipov

Tip 1 - nalievanie:

Vždyzelené stromy by ste mali vždy pravidelne zalievať v prvom roku výsadby a chrániť ich pred nadmerným slnečným žiarením (napríklad slnečnou plachtou). Tým sa zabráni takzvanému poškodeniu žiarením a dehydratácii, ktoré by inak nebolo možné dlhé roky náležite kompenzovať.

U všetkých ihličnanov musíte mať vždy na pamäti, že v dôsledku hustoty vetiev sa do koreňovej oblasti zvyčajne dostane málo vody. Preto musíte ihličnany počas dlhých období sucha primerane zalievať. V opačnom prípade bude ihličnatý strom čoskoro niesť iba hnedé ihly.

Tip 2 - uvoľnite pôdu:

V zásade by ste mali pôdu okolo ihličnatého stromu ľahko uvoľniť pomocou hrable, pokiaľ možno raz ročne (na jar alebo na jeseň). Ak je to potrebné, môžete tiež zahrnúť trochu prírodného kompostu.

Pri uvoľňovaní by ste tiež mali približne odstrániť všetky spadnuté ihly súčasne, čo môže do veľkej miery zabrániť zamoreniu hubovými chorobami.

Tip 3 - hnojiť:

Väčšina ihličnanov tiež ďakuje ich záhradníkovi za to, že im dali plné hnojivo raz ročne, napr. šírením modrého zrna okolo oblasti kmeňa.

Tip 4 - odstráňte poškodené vetvy:

Napríklad Vždy by ste mali odstraňovať vetvy, ktoré boli zalomené vetrom na ihličnanov (odrezané čo najjemnejšie). Okrem toho by ste v zimných mesiacoch mali vždy vyčistiť vetvy ťažkého snehu.

Tip 5 - strih dozadu / zhora:

V zásade by ste sa mali vyhnúť radikálnemu prerezávaniu alebo tvarovému rezu pre všetky ihličnany, pretože veľa odrôd už nebude na čerstvom dreve vyrastať čerstvo. Výsledok: vznikajú plešivé škvrny. Tento tip musíte vziať do úvahy najmä pri výsadbe živých plotov!

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Škodcovia na ihličnanov - Ako sa proti nim bojuje?
»Ako zabrániť tomu, aby ihličnany zožltli