Ponúk

Tamarillos: tipy od pestovania po zber úrody rajčiakov


Lahodné sladkokyselé tamarilly (stromové paradajky) sú pre nás stále relatívne neznáme. Ale ak ich chcete pestovať, máme pre vás niekoľko rád.

Tamarillos chutí sladko a kyslo

Stále zelené rastliny vaní, ktoré sú v priemere vysoké dva metre, radi ohromia svojich divákov. Koniec koncov, strom paradajky dorastajú do výšky až 7 metrov v prírode. Dokonca aj vo viacposchodových zimných záhradách môžu ľahko dosiahnuť túto výšku a vďaka svojim veľkým listom často slúžia ako dokonalé tieniace rastliny.

Tamarillos sú teraz oveľa lepšie známe v gurmánskych reštauráciách. Sú radi, že sú podávané so syrom alebo môžu vylepšiť exotický šalát. Najčastejšie tvrdá koža musí byť odstránená alebo dužina je zdvihnutá dezertnou lyžičkou. Ale tu sú naše tipy od pestovania po zber lahodných tamarillov.

Pestovanie tamarillov

Na pestovanie rajčiakov stromov si môžete kúpiť záhradu v záhrade. Malé špecializované stromy tamarillo sa tiež často ponúkajú v špecializovaných predajniach.

Ak ste sa však už rozhodli pestovať semená, musíte semená zasiať do dobre vlhkej pôdy bohatej na živiny (použite malé kvetináče) a zakryte ich minimálne pôdou. Semená by ste potom mali nechať klíčiť na teplom a tienistom mieste. Počas klíčenia by ste však mali udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú. Najlepšie je jednoducho použiť postrekovač.

»Tip:

Hrnce prikryte farebnou plastovou fóliou mierne priepustnou pre vzduch, až kým neuvidíte prvé sadenice. Hneď ako sa vytvoria silné rastlinky, môžete ich jednotlivo preniesť do malých kvetináčov. Od tejto chvíle by ste mali používať zem, ktorá je čo najviac hlina.

Starostlivosť o tamarily

Presádzanie:

V prvých rokoch sa tamarillos rozrástla na krásnu, vždyzelenú drevinu. Kvitnú len od 3 rokov, z ktorých vychádzajú aj chutné plody bobúľ. S rastom musíte teraz pravidelne presádzať paradajky do väčších kvetináčov.

»Tip:

Ak sú rastliny odrezané od určitej výšky kmeňa, môžu sa odtiaľ odbočiť a ich rast je do istej miery obmedzený v závislosti od výšky miestnosti.

Vodovod:

Pokiaľ ide o zalievanie paradajok, musíte sa orientovať na prevládajúce poveternostné podmienky na mieste. Tamarillos v podstate netoleruje žiadne zamokrenie. Konštantná vlhkosť v kvetináči je pre paradajky stromu úplne v poriadku.

Základné pravidlo je:

V horúcich dňoch zabezpečte dostatok vody (niekedy dokonca aj niekoľkokrát denne), v zime vodu iba mierne.

Odbor:

V letných mesiacoch si tamarillos môžete dať aj na balkón alebo terasu. Ak chcete, môžete ich dokonca presúvať vonku. Na tento účel by ste si však mali vždy zvoliť slnečné miesto chránené pred vetrom.

Ochrana v zime:

V zime si stromové paradajky oddýchnu od vegetácie. Počas tejto doby by ste mali pokračovať v umiestňovaní tamarillov na miesto zaplavené svetlom - stačí teplota okolo 5 stupňov.

Hnojenie:

Ďalej by ste mali Tamarillos dodávať hnojivo s nízkym obsahom dusíka raz za mesiac od jari do leta. Čisté skleníkové rastliny by sa mali hnojiť každé 3 týždne. Hnojivo Cactus sa najlepšie hodí pre tamarily.

Zber tamarillov

Tamarillos v závislosti od lokality produkuje ovocie po celý rok, a preto v našich klimatických podmienkach neexistuje skutočný čas zberu. Zrelé ovocie rozoznáva tmavo červená pokožka. K dispozícii sú aj odrody žlté, oranžové a fialové tamarillo. Jeho tvar pripomína predĺžené rómske paradajky, hoci je oveľa menší.

»Tip:

Ak ste tamarillos vybrali príliš skoro, potom to vôbec nie je problém. Ľahko dozrievajú v malej miske.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Žlté koktailové paradajky - ako sa pestujú
»Výsadba paradajok - ročný plán
»Rajčiaky vylejeme na veľa ovocia