Výzdoba

Pestovanie karfiolu - takto sa to robí

Pestovanie karfiolu - takto sa to robí


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes by sme vám chceli predstaviť niečo veľmi zvláštne: zber karfiolu. Môžete to pridať napr. na balkóne. Prečítajte si, ako na to.

Zberný karfiol môže byť vysadený v kvetináči

Keď sa v posledných rokoch enormne zvýšil dopyt po balkónových a terasových rastlinách, vynaliezavý záhradnícky obchod vytvára toľko kultivovaných foriem staromódnych rastlín.

V poslednej dobe to tiež zahŕňa zberný karfiol, ktorého malé kvety sa používajú niekoľkokrát, aby som tak povedal časti prosperovať na každej palici. A to s absolútne minimálnou údržbou!

Praktický zber karfiolu sa dá samozrejme vysadiť kedykoľvek aj v skleníku alebo na otvorenom poli (tip na spojenie: rastlinná zelenina v skleníku - striedanie plodín je dôležité). Tu vám povieme, ako to urobiť.

Pestovanie karfiolu - takto sa to robí

Rastlina zberu karfiolu

Zberný karfiol preferuje vždy slnečné až minimálne čiastočne zatienené miesto, ktoré môžete optimálne zaručiť rozmiestnením semien do kvetináčov. Od februára môžete uprednostňovať semená na slnečnej parapete pri teplotách až 20 stupňov - ideálne pod sklom. Aby ste to dosiahli, mali by ste jednotlivé semená jemne vtlačiť do semennej pôdy bohatej na živiny, potom ich voľne zakryť pôdou a nechať klíčiť v kvetináčoch asi 2 týždne.

Tip:
Semená je možné šíriť až do júna - dokonca aj priamo na balkón alebo terasu, t. J. Vonku. Toto má zase výhodu, že karfiol môže byť k dispozícii čerstvo zozbieraný po dlhšiu dobu.

Udržujte zber karfiolu

"Casting:

Ak potrebujete karfiolový zber, stačí ho umývať iba mierne. Musíte však dávať pozor, aby v kvetináčoch nedošlo k zamoknutiu. Zberač karfiolu by mal byť vždy vždy mierne suchý, pretože to podporuje tvorbu kapusty!

"Hnojenie:

Ďalej, zberač karfiolu tiež potrebuje počas prvej rastovej fázy jedno alebo dve plné hnojivá. Najlepšie je používať tekuté hnojivo.

»Odstráňte zafarbené listy:

Ak sú listy okolo karfiolu bledé alebo nahnedlé, mali by ste ich okamžite odrezať, aby nebol narušený ďalší rast kapusty.

»Kontrolní škodcovia:

Žltý karfiol môže byť, žiaľ, ovplyvnený všetkými typickými škodcami kapusty. Tu ho kapustárske bielenie občas obzvlášť sťažuje (odkaz na tip: bojovať proti škodcom - 5 prírodných prostriedkov na boj). Akonáhle je napadnutie jednotlivých kvetináčov rozpoznateľné, mali by ste jasne položené vajcia odstrániť. Potom by ste mali chrániť všetky hlávky kapusty jemnou sieťou proti hmyzu, aby ste sa do veľkej miery vyhli šíreniu škodcov, ktorí sú stále prítomní.

Zberač karfiolu

Vyberaný karfiol môžete zberať od konca júna do niekedy začiatku októbra (v závislosti od počasia). Mali by ste odstrániť jednotlivé kapustové kvety z materskej tyčinky pomocou noža.

Tip:
Ak začnete úrodu skoro, zberací karfiol vyrastie čerstvé vedľajšie výhonky.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Pestovanie kapusty - ako to funguje
»Výsadba Romanesca - pokyny krok za krokom
»Kapusta skladujte - 2 varianty