Tipy a triky

Tipy na starostlivosť o stĺpcové ovocie


Stĺpcové ovocie je veľmi obľúbené u mnohých, pretože ho možno skutočne vysádzať v akejkoľvek záhrade. Tu je niekoľko tipov na starostlivosť o stĺpcové ovocie.

Stĺpec ovocia sa zmestí do každej záhrady

Početné ovocné dreviny sú ponúkané v špecializovaných obchodoch ako tzv. Stĺpovité ovocie, čo znamená, že môžu byť vysadené v akejkoľvek záhrade, aby sa ušetril priestor, ale môžu sa tiež uchovávať v nádobách na terasách a balkónoch. Medzi najobľúbenejšie ovocné odrody stĺpcov patria jablká, čerešne, hrušky, slivky, černice, marhule a kivi. Ale aj kombinované rastliny ako napr Stĺpce jabĺk a hrušiek sú v záhradníckych predajniach stále viac dostupné a často ich kupujú aj záhradkári, ktorí konajú svoju činnosť.

Okrem správneho výsadby stĺpcového ovocia je v každom prípade dôležitá aj starostlivosť. Pretože ak tu nebudete venovať pozornosť niektorým veciam, nebudete si môcť vychutnať bohatú úrodu. Tu sú naše tipy, ako sa správne starať o stĺpcové ovocie.

Starostlivosť o ovocie stĺpov - naše tipy

Tip 1 - odrezať:

Stĺpové ovocie je možné uchovávať bez väčšej údržby, čo zase hovorí o jeho popularite. Najmä preto, že stĺpovité ovocné dreviny nerastú extrémne vysoko, a preto je potrebné vždy len minimálne prerezávanie alebo údržbu. Ideálny čas na to je jar, ak je to možné po mrazivých dňoch.

Dlhé rastúce vedľajšie výhonky možno dokonca skrátiť do augusta. Mimochodom, to podporuje kompaktnosť zariadenia.

Tip 2 - stabilizujte rastlinu:

Rast stĺpcového ovocia by ste mali podporovať vkladom, ktorý privediete do tesnej blízkosti rastliny. Vezmite napr. silnejšia bambusová tyčinka. Rastlina sa potom môže stabilizovať okolo stĺpika.

Tip 3 - hnojiť:

Ak vysádzate stonkové ovocie na otvorenom priestranstve, mali by ste do výsadby vždy pridať trochu hnojiva, pretože to uľahčí rast stromov.

Potom by ste mali rastliny pravidelne hnojiť na jar a na jeseň organickým hnojivom (kompost, hobliny z rohov alebo hnoj). Hnojivo jednoducho spracujte okolo rastlinnej tyčinky. Ovocie zo stĺpov, ktoré uchovávate v sadbách, by sa na druhej strane malo niekoľkokrát do roka dodávať s tekutým kompletným hnojivom.

Tip 4 - ochrana v zime:

Ovocie stĺpov uchovávané vo vaniach by sa mali počas zimných mesiacov vždy umiestňovať na slnečnú, dobre chránenú južnú stenu a mali by mať dostatočnú ochranu, napr. zakryte vane polystyrénom a samotný ovocný stĺpec záhradným rúnom. Prípadne môžete vedrá prezradiť v miestnosti so svetlom zaplaveným svetlom bez mrazu. (Odkaz na tip: Zazimovanie rastlín rastlín - tipy a rady)

Na druhej strane by sa malo do kmeňa ukladať lístie. Samotný stĺpec ovocia by ste mali zakryť záhradným rúnom.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Hruška melónu: tipy od pestovania po zber
»Výsadba a starostlivosť o stromy kdoule - takto sa to robí
»Rastlinné egreše - takto sa to robí