Dom a záhrada

Konzervovanie zeleniny - predložených 5 možností


Zelenina sa nemusí vždy variť na stole. Tu je 5 spôsobov, ako môžete konzervovať zeleninu a slúžiť inak.

Zelenina sa môže konzervovať rôznymi spôsobmi

Takmer každý záhradník je oboznámený s problémom, že len na konci sezóny početná zelenina dosiahne zrelosť, ale už ju nemožno konzumovať okamžite. A samozrejme by ste si tiež radi užili tieto záhradné ovocie bohaté na vitamíny dlhšie. Preto by ste si mali záhradnú zeleninu jednoducho uchovať.

Radi by sme vám predstavili 5 možností na zachovanie podrobnejšie. Takže môžete jesť zeleninu z vlastnej záhrady po celý rok.

Ktorú zeleninu je možné konzervovať?

Na konzerváciu je vhodná široká škála zeleniny, ako je mrkva, hrášok, fazuľa, cuketa, zeler, paprika, karfiolové kvety, brokolica, huby, paradajky, zemiaky, cibuľa, chilli, uhorky, červená repa, špenát, reďkovka, biela kapusta a červená kapusta, kukurica atď.

Ako sa robí ochrana?

Zeleninu môžete konzervovať rôznymi spôsobmi, napr. varom, mrazom, morením, sušením. Ale bez ohľadu na to, aký druh konzervácie si nakoniec vyberiete, zeleninu musíte vždy najskôr poriadne očistiť, ošúpať podľa odrody a potom podľa toho rozdrviť.

Na konzerváciu potrebujete tiež sklenené nádoby s uzamykateľným uzáverom. Tieto sklenené nádoby by mali byť vždy sterilné, ako je to možné, aby neskoršie baktérie nemohli poškodiť zeleninu vo vnútri. Z tohto dôvodu musíte okuliare tesne pred použitím znova uvariť horúcou vodou.

Konzervovanie zeleniny - predložených 5 možností

Možnosť 1 - zmrazenie:

Ak zmrazíte čerstvú zeleninu po častiach ihneď po zbere, môžete ich ľahko vybrať z mrazničky a znova a znova spracovať celý rok. Dobrá vec na okamžité zmrazenie je, že obsah vitamínov v jednotlivých odrodách je pomerne dobre zachovaný.

»Tip:

Týmto spôsobom môžete tiež kombinovať nejakú zeleninu, napr. zmraziť ako zmes zeleniny (napr. mrkva, hrášok, karfiol). Uhorky, reďkovky, cibuľa a tekvica na druhej strane nie sú vhodné na mrazenie.

Variant 2 - var:

Pri vrení sa zelenina nakrája na malé kúsky, umyje sa a potom pár minút blanšíruje v horúcej vode. Potom si musíte zeleninu vybrať, dobre ju vypustiť a priviesť do vriacej vody sladkú vodu.

Medzitým naplňte zeleninu do už poskytnutých pohárov a potom na ne nalejte čerstvú horúcu vodu, kým nebudú úplne zakryté. Okraje skla opäť dobre očistite a poháre utesnite vzduchotesným uzáverom.

Potom musíte umiestniť poháre na hlboký plech na pečenie, ktorý ste predtým naplnili vodou. Vložte plech na pečenie do rúry, zapnite ho na 100 stupňov a zeleninu varte asi 1 až 2 hodiny.

Možnosť 3 - sušenie:

Nie všetky druhy zeleniny sú vhodné na sušenie. Chilli papričky je možné bez problémov sušiť a neskôr pridať do riadu ako pikantnú príchuť. Alebo tiež paradajky, paprika, huby a hrach.

Po vysušení môžete zeleninu vložiť do oleja. Napríklad ako predzvesť. Napríklad sušené paradajky alebo papriky nakladané v olejovej chuti sú obzvlášť chutné. Len to vyskúšajte!

Možnosť 4 - vložiť:

Zelenina sa zvyčajne vkladá do octu, menej často do oleja alebo do alkoholových zmesí (čoraz častejšie sa používa na ovocie, ako sú rumové kvetináče). Všetky druhy zeleniny, ktoré sa v zásade môžu konzumovať aj ako šalát, sú vhodné na morenie, napr. Cukety, uhorky, paprika, cibuľa, karfiol, brokolica, fazuľa, mrkva, červená repa, zeler a paradajky.

Keď zeleninu jemne nasekáte, mali by ste ju znova umyť, osoliť a naliať na ňu studenou vodou. Potom musíte zeleninu dôkladne pretiahnuť predtým, ako na ne nalejete ocot, prevarte ich a nalejte horúce do pohárov so závitom. Vždy sa musíte uistiť, že vývar úplne pokrýva zeleninu.

»Tip:

Pri morení zeleniny by ste mali vždy používať ocot (ocot z bieleho vína alebo bylinkový ocot) s najmenej 5 percentami kyseliny octovej.

Zeleninu si môžete tiež nakrájať pridaním cukru do zmesi. Celú vec môžete vylepšiť pridaním bylín, korenín, medu alebo oleja.

Možnosť 5 - skladovanie:

Mnoho druhov zeleniny sa dá ľahko skladovať niekoľko mesiacov, ak sa skladujú v chladnej temnej pivničnej miestnosti. Na tento účel sú predurčené najmä zemiaky, tekvica, cibuľa, cesnak a koreňová zelenina. (Odkaz na odkaz: skladujte zeleninu)

»Tip:

Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad mrkva, pór alebo kozia brada, sa tiež môžu dlho skladovať vonku pod vrstvou zeme alebo piesku.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Konzervovanie bylín - predložených 5 možností
»Domáce darčeky zo záhrady: 9 predložených nápadov
»5 vynikajúcich receptov žihľavy
»Púpava - prezentované 2 recepty