Sadenice

Cinquefoil: kultivácia a starostlivosť


Dnes by sme vám chceli predstaviť liečivú rastlinu s cinquefoil. Zistite, ako to vyzerá s kultiváciou a starostlivosťou o špičku prsta.

Starostlivosť o cinquefoil je pomerne jednoduchá

Dnes sú záhradníci oboznámení s niekoľkými stovkami rôznych byliniek prstov, ktorých liečivé účinky po stáročia zohrávali dôležitú úlohu v alternatívnych liečebných metódach. Takže liečivá rastlina, napr. používa sa pri hnačkách, ochoreniach ďasien, bolestiach v krku, horúčke, infekciách nechtového lôžka a podobne. Môže sa preto používať interne aj externe. Sušené korene sa pripravujú predovšetkým ako čaj alebo tinktúry.

Mimochodom:

Vytrvalá cinquefoil dostala svoje meno podľa tvaru päťokvetého kvetu, ktorý súvisel s ľudskými piatimi prstami jednej ruky. S výnimkou koreňa krvi, ktorá má iba kvetinu so štyrmi okvetnými lístkami.

Známe druhy cinquefoil:

 • Plíživý cinquefoil - kvitnúca žltá, meandruje svoje bežce po zemi, vhodný pre vlhšie lúky
 • Krst - krík okrasný s kríkom, kvitnúca žltá, na jeseň možno úplne znížiť
 • Krvavo červená cinquefoil - červené kvety, menej bežné
 • Zlaté cinquefoil - mierne kvitnúce, ale známe ako liečivé byliny na hnačky a bolesti v hrdle (čaj)
 • Husacia cinquefoil - kvitnúca žltá, možno ju integrovať aj do kvetinových lúk, toleruje aj vlhšie pôdy
 • Biely cinquefoil - kvitnúca biela, je chráneným druhom
 • Bloodroot - je možné pestovať v skalkách, veľmi robustných druhoch
 • Jarná cinquefoil - najbežnejšia v našich záhradách, kvety prvýkrát v marci (2 kvetinové fázy), kobercová nátierka
 • Cinquefoil strieborný - veľmi bohatá fáza kvitnutia, tiež stabilná ako vždyzelená rastlina pri miernych teplotách
 • Vysoký cinquefoil - kvitnúca žltá, vyžaduje malú údržbu, dorastá do 80 centimetrov
 • Trpasličí cinquefoil - popínavá rastlina, ktorá rastie iba 5 centimetrov, je vhodná na hrany podstielky alebo ako lúčna rastlina
 • Vysmievaná jahoda - s ovocím, ktoré sa podobá jahode, ale nemá takmer žiadnu chuť
 • Rock cinquefoil - často označovaný ako rock cinquefoil, kvitnúca biela, vhodná pre čiastočný tieň

Pestujte cinquefoil

»Podlahová plocha:

Všetci vytrvalí cinquefoily, ktoré pochádzajú z Európy, milujú pôdu, ktorá je vždy bohatá na živiny, hoci chudobná na vápno a priepustná. Aj keď sa vo vyšších nadmorských výškach cítia obzvlášť pohodlne.

»Miesto:

Pri výbere lokality by ste mali zvoliť slnečné až stredne tienisté miesto, pretože väčšina druhov jednoznačne uprednostňuje teplo a určitú úroveň sucha.

"Pestovanie:

Mal by ste pestovať cinquefoil skoro na jar (od marca) vysadením malých odrezkov do zeme. Okrem toho môžete tiež pestovať cinquefoil vo vedrách, čo znamená, že sa darí aj na terasy a balkóny.

V nasledujúcich rokoch sa extrémne ľahko ošetriteľný cinquefoil zvyčajne šíri sám, preto ho budete musieť občas zdieľať. Jednoducho rozdeľte trvalky opatrne na rýľ a podľa potreby ich znova vložte na nové miesto. Najlepší čas na rozdelenie je samozrejme vždy skoro na jar.

Starostlivosť o cinquefoil

Ryby začínajú kvitnúť od mája do júna, pričom na trvalkách rastú najmä žlté, ale aj biele a červené kvety, ktoré dorastajú do 40 centimetrov (ker rastie do 1,5 metra). V závislosti od odrody potom fáza kvitnutia pokračuje do septembra.

"Hnojenie:

Spravidla všetky druhy prírody nepotrebujú žiadne hnojivo, iba pestované formy byliniek na prst sa môžu v prípade potreby hnojiť raz ročne.

"Casting:

Okrem toho, cinquefoil potrebuje zálievku iba v dlhších suchých fázach, pričom sa musíte vždy vyhnúť zamokreniu. To isté platí pre kontajnerové rastliny.

»Znížiť:

Vyblednuté cinquefoil sa dá znížiť na jeseň alebo skoro na jar, alebo môžete vytrvalo vytvoriť tvar trvalky.