Nápady a inšpirácia

Zasadte a udržiavajte zhnitý strom - takto sa to robí


Ak ste fanúšik prírodných prostriedkov, mali by ste zasadiť zhnitý strom. Povieme vám, ako to urobiť a aké špeciálne zdravotné účinky má tu.

Hnusná kôra má liečivý účinok

Ako už názov napovedá, zhnitý strom pochádzajúci z Európy (niekedy aj v Ázii) má v oblasti kôry intenzívnu vôňu, ktorú vnímajú iba ľudia v bezprostrednej blízkosti kríka.

Na rozdiel od toho je liečivý účinok zhnitého stromu, ktorý tiež vychádza z jeho kôry. Účinná látka v nej obsiahnutá sa často používa ako preháňadlo a pri mnohých ochoreniach ďasien.

Vedeli ste?

Hnilý strom sa mimochodom opakovane spomína v mnohých knihách o bylinných a lekárskych dejinách alebo v tradíciách od 14. storočia. V tom čase ľudia tiež poznali, že čierny prášok sa môže vyrábať aj z ťažko produkujúceho dreva kríka.

Rastlina zhnitý strom

Trvalý listnatý listnatý ker vyrastie v miestnych záhradách v priemere na 4 metre. Dáva prednosť trvalo vlhkej ílovitej pôde, pričom voľba miesta môže spadnúť na čiastočne zatienené miesto. Silný a mimoriadne ľahko udržiavateľný krík by ste mali vysádzať koncom jari až leta ako odrezky alebo na jeseň.

Varovanie:

Bobule rakytníka sú jedovaté, preto by sa nikdy nemali dostať do rúk detí!

Starostlivosť o zhnitý strom správne

Každý rok od mája do júna začína zhnitý strom kvitnúť a vytvárať malé bielo-zelenkavé kvety. Čo je zvláštne na rozpadajúcom sa strome, je však bobuľové ovocie, ktoré sa potom tvorí z kvetov, ktoré pomaly menia farbu z pôvodne zeleného ovocia na červené, až po hlboké čierne bobule. Počas červeno-čiernej fázy sa na kríku vždy vyskytuje skvelá hra farieb. Zhnitý strom je preto trochu podobný tŕni ohňu, ale nemá na svojich konárech tŕne.

"Topiary:

V priebehu roka si zhnitý strom naozaj nevyžaduje osobitnú starostlivosť, iba začiatkom jari by sa mal v prípade potreby znova a znovu rezať.

"Hnojenie:

Ak krík stráca svoje lístie na jeseň, väčšinou ich môžete hromadiť priamo na kmeni. Akonáhle sa hnijú na mieste, uvoľnia dostatok živín do koreňovej oblasti.

Zber a použitie kôry

Kôra sa zberá vždy bezprostredne pred kvitnutím na konci apríla / mája. Liečivá sú iba mladá kôra zhnitého stromu (od asi 2 do 3 rokov starých konárov) a pomocou ostrého noža sa dajú relatívne ľahko odlupovať. Potom musíte kôru dobre vyschnúť na slnečnom a teplom mieste (čas sušenia asi 1 rok, aby sa mohla znovu použiť).

Možné použitia sú napr. výroba čaju (ktorý je tiež vhodný na vypláchnutie úst alebo na výrobu zábalov), príprava tinktúry (s čírym pálením) alebo kombinácia s jablčným muštom. Môžete tiež rozdrviť sušenú kôru a potom ju použiť na fajčenie.

Mohlo by vás zaujímať aj:

»Výsadba a starostlivosť o ginkgo - takto sa to robí
»4 liečivé rastliny v domácej záhrade
»Tipy na zaobchádzanie s liečivými rastlinami a ich aktívnymi zložkami