Inštrukcia

Zelená stena domu

Zelená stena domuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Trendom je ekologizácia steny domu a skrášlenie fasády. Ekologizácia však nemá iba výhody a musíte nájsť tie správne rastliny.

Pravdepodobne poznáte obrázok steny zeleného domu. Či už je to brečtan alebo víno, ktoré je mimochodom jednou z najbežnejšie používaných zeleňových rastlín, fasáda získa výrazný charakter. Ale nie je to len vzhľad, ktorý je dôvodom, prečo vlastníci domu chcú zafarbiť fasádu. Často je to aj finančný aspekt, pretože ekologizácia funguje ako druh izolácie. Okrem výhod musíte vziať do úvahy aj to, že vo vašom byte bude viac hmyzu, ako je obvyklé. Pretože čím viac zelene, tým viac hmyzu v ňom nájde nový domov.

S čím šetrnejšia k stene domu?

Pri výbere vhodných rastlín máte dve možnosti. Buď pracujete s mrežami, ktoré pravdepodobne nie je možné použiť na vybavenie celého domu, ale iba do určitej výšky. Alebo si môžete vybrať rastliny s priľnavými koreňmi, ktoré sa pripevnia k stene a ak nie sú rezané, môžu zafarbiť celý dom.

Príklady popínavých rastlín (popínavé rastliny)

  1. vínna réva
  2. Plamienok (Clematis)
  3. pipevine
  4. brečtan
  5. černice

Ekologizácia steny domu: klady a zápory

Ak uprednostňujete niečo prirodzené vo vašom dome pred tehlami slínok alebo drsnou omietkou, ideálnou voľbou je fasádna zeleň. Dokonca aj hrbole alebo nedokonalosti, najmä na starých budovách, môžu byť prekrásne pokryté zeleňou. Odborníci sa úplne nezhodujú na tom, či je ekologizácia steny domu vhodnou náhradou za izoláciu. Faktom však je, že rastliny v úponoch, tým hustejšie rastú, pôsobia ako otepľovací vankúš a v lete zabezpečujú chladné miestnosti.

Nesmie sa podceňovať

Majte na pamäti, že pri renovácii musíte odstrániť celý závod. Okrem toho môžu lepivé korene priliehať na povrch takým spôsobom, že sa dajú veľmi ťažko odstrániť a zvyšky zostávajú na fasáde. Ale to všetko určite preváži vyhliadky zeleného domu, však?