Starostlivosť

Čierna smrtiaca čerešňa: kultivácia a starostlivosť


Čierna belladonna je jednou z klasických jedovatých rastlín, ale stále ich môžete pestovať. Prečítajte si, ako by ste mali postupovať.

Čierna belladonna je jedovatá

Čierna smrtiaca čerešňa (Atropa belladonna) patrí do známej skupiny nočných lúčov a je, ako som už povedal, jedovatá, preto by deti nemali byť v bezprostrednej blízkosti tejto rastliny alebo by s ňou mali prísť do styku! Smrteľná čerešňa je však rovnako ako iné rastliny veľmi obľúbeným zdrojom potravy pre domáce vtáky. Tak tu je návod, ako môžete rásť a starať sa o čiernu belladonna.

Kvet a ovocie čiernej belladony

Svieža fáza kvitnutia čiernej belladony sa začína od júna do augusta. Nažltlé kvetinové puky sa pomaly premieňajú na hnedastrofialové kvety. Kvet sa potom vyvinie na pôvodne zelené ovocie, ktoré sa pomaly zmení na lesklú čiernu, ktorá, keď sa na ňu pozriete, okamžite pripomína každému záhradníkovi čerešní.

Varovanie:

Všetky časti rastliny vrátane plodov pôvabnej belladony sú jedovaté. Môžu preto tiež viesť k podráždeniu pokožky. Jedovatú rastlinu by ste sa preto mali dotýkať iba záhradnými rukavicami.

Pestovanie čiernej belladony

V prírode sa huňatá vyzerajúca belladonna často vyskytuje v lesných pasienkoch, preto by ste ju mali zasadiť na čiastočne zatienenom mieste vo vašej záhrade.

Nezabúdajte, že rastlina uprednostňuje živiny bohaté, aj keď dobre priepustné pre vodu, čo najchladnejšie ako pôda, ktorá nesmie byť vystavená nadmernému vetru. Musíte absolútne vysadiť čiernu belladonu chránenú pred vetrom.

Tip:

Obzvlášť živé ploty môžu byť vizuálne obohatené o približne 150 centimetrov vysokú belladonnu. Koniec koncov, v špeciálnych obchodoch sú teraz k dispozícii čisto žlté, ružové, fialové alebo biele kvitnúce smrtiace čerešne.

Starostlivosť o čiernu belladonna

"Zavlažovanie:

Robustná belladonna je v zásade vytrvalá a môže byť udržiavaná v záhrade bez väčšej údržby. Pokiaľ ide o zalievanie, musíte čiernu belladonnu zalievať iba mierne po celý rok, čo sa odporúča iba pri dlhšom období sucha. Smrteľné čerešne neznášajú zamokrenie (riziko hniloby koreňov).

"Hnojenie:

Až na jeseň by ste mali do Belladony zabudovať veľa kompostu, ako sa to často hovorí v ľudovej reči. Potom na jar uvoľnite oplodnenú pôdu opäť pomocou záhradného hrable.

»Znížiť:

Slabé a poškodené konáre na kríku by sa mali vždy odstrániť okamžite, aby nedošlo k narušeniu kvapiek kvetov smrtiacej čerešne. Na jeseň po skončení obdobia kvitnutia / plodenia musíte všetky vetvy opäť skrátiť alebo nakrájať do tvaru.