Výzdoba

Výsadba hyacintov - takto sa to robí


Ak zasadíte hyacinty, ich kvety si môžete vychutnať na jar. Pri výsadbe je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Prečítajte si, čo presne tu.

Hyacinty patria medzi pramene jari

Hyacinty patria medzi prameňov jari a potešia nás znova a znova svojimi objemnými kvetmi. Približne 20 až 30 centimetrov vysoké kvety hyacintu sa vyvíjajú vonku približne od marca do mája.

V záhradníckych obchodoch sa hyacinty väčšinou ponúkajú vo farbách modrá, fialová, biela, bledožltá a ružová, ktoré sa dajú použiť na vytvorenie krásnych ozdôb v záhrade a kvetináčoch. Mali by ste však pamätať na to, že hyacinty sú jedovaté rastliny, a preto by ste určite nemali chrániť deti pred rozkvetom.

»Tip:

Hyacinty sú tiež ideálne na pestovanie hrobov.

Dajte hyacintovú cibuľu

Hyacinty majú extrémne veľké žiarovky, ktoré musíte na konci októbra vykopať najmenej 5 až 10 centimetrov hlboko do zeme (v závislosti od veľkosti banky a očakávaných teplôt mrazu), aby sa na jar mohol kvet hyacintu skvele rozvíjať. V ideálnom prípade by ste mali vopred určené miesto, najlepšie slnečné alebo čiastočne zatienené, kompostom obohatiť. Pri pestovaní by potom mala byť vzdialenosť medzi jednotlivými žiarovkami najmenej 15 centimetrov.

Mimochodom:

Dobre udržiavaná hyacintová žiarovka má životnosť až 10 rokov a viac!

Pestujte hyacinty

Hyacinty sa ako také ľahko ošetrujú. Musíte sa len uistiť, že pôda okolo hyacintov je vždy mierne vlhká (ale zabráňte zamrznutiu). Zvyčajne nie je potrebné pridávať hnojivo vonku, ak je pôda obzvlášť výživná.

Vykopajte cibuľu

Akonáhle kvety uschnú a listy zožltnú, mali by ste hyacinty odrezať. Potom máte možnosť nechať vytrvalé kvetinové žiarovky v posteli alebo ich znova vykopať. Potom by ste mali žiarovky pred vysadením v októbri opäť dobre očistiť a vysušiť. Výhodou vyhrabávania je to, že hraboše nemôžu cibuľu poškodiť.

»Tip:

V zimných mesiacoch môžete nechať hyacinty pučať v pohári. Rastliny však už nie sú vhodné na následnú kultiváciu vonku.